Debata "Zalety i wady członkowstwa w Unii Europejskiej"

REALIZACJA ZADANIA: "Debata o ważnych sprawach - RELACJA (do 18.04)"

Dodano: 17.04.2024

0

0

Ile osób wzięło udział w debatach? (uwzględnijcie dyskutantów, organizatorów i widownię)
70
Jaki temat debaty wybraliście? Dlaczego się na niego zdecydowaliście? Jakim wyzwaniom musieliście sprostać przed debatą? [min. 300 znaków]

Wybraliśmy temat dotyczący zalet i wad członkostwa w Unii Europejskiej. Chcieliśmy w ten sposób nawiązać do zbliżającej się 20 rocznicy przystąpienia Polski do organizacji oraz tematu projektu Młodzi głosują 2024 czyli wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym zdaniem wiele kwestii związanych z funkcjonowaniem Unii Europejskiej jest wciąż mało znanych wśród naszych rówieśników i w ten sposób chcieliśmy również przyczynić się do zainteresowania tą tematyką oraz poszerzyć wiedzę w tym temacie. Ukazać zalety jakie są związane z członkostwem w organizacji oraz wyzwania jakie to przed nami stawia. Przed debatą musieliśmy wybrać interesujący nas wszystkich temat, rozdzielić zadania, przygotować plakaty, które miały rozpropagować wydarzenie wśród społeczności szkolnej oraz przygotować i udekorować salę, w której miała się odbyć.

Jak przebiegła debata? Jakie argumenty wysuwały osoby uczestniczące? Czy trudno było prowadzić debatę? [min. 200 znaków]

W debatę poprowadziło dwoje uczniów. Norman w kilku najważniejszych zdaniach przybliżył historię powstania Unii Europejskiej, a następnie przeszliśmy do debaty.  Była ona przeprowadzona w formule „za i przeciw”. W jej trakcie reprezentanci klasy 1g i 1b podawali  argumenty i kontrargumenty dotyczące zalet i wad członkostwa w Unii Europejskiej. Omówiliśmy następujące zagadnienia: poprawa jakości życia mieszkańców, unijne instytucje i prawodawstwo, gospodarka i wspólna waluta, suwerenność, finanse, kultura i ochrona środowiska. Nikola podsumowała debatę oraz zaprosiła publiczność do wzięcia udziału w krótkim quizie dotyczącym tematyki europejskiej. Prowadzenie debaty było dla nas zupełnie nowym, ale bardzo ciekawym doświadczeniem. Z uwagi na wysokie zaangażowanie uczestników, rozległą wiedzę i interesujące wypowiedzi było to dla nas inspirujące doświadczenie.

Co według Was wyszło dobrze? Z czego jesteście zadowoleni? Co Was najbardziej zaskoczyło? [min. 100 znaków]

Jesteśmy dumni z wielu rzeczy. Jesteśmy dumni z tego jak współpracowaliśmy jako zespół organizując debatę. Wymagało to od nas zaangażowania, koordynacji działań i sumienności. Mogliśmy liczyć na siebie nawzajem.

Przeprowadzając debatę udało nam się zachować wysoką kulturę dyskusji, a każdy miał możliwość wypowiedzieć się w przyjaznej atmosferze. Byliśmy otwarci na inny punkt widzenia. Gotowi słuchać i wyciągać wnioski.

Miłym zaskoczeniem i najlepszą informacją zwrotną były dla nas pytania publiczności czy będziemy jeszcze w przyszłości organizować debaty i czy również mogli by wziąć w nich udział.

Co było najtrudniejsze? Co chcielibyście zmienić przy organizacji kolejnej debaty? [min. 100 znaków]

Najtrudniejsze było pokonanie stresu związanego z publiczną wypowiedzią. Dużo łatwiej było nam przygotować wypowiedzi, przećwiczyć w domu niż zabrać głos w sytuacji, w której przysłuchiwały się nam koleżanki i koledzy. Każdemu z nas zależało, żeby wypaść jak najlepiej, bardzo się zaangażowaliśmy. Obawialiśmy się jak zostaniemy ocenieni i zapamiętani przez innych uczniów.

O ile to będzie możliwe do kolejnej debaty chcielibyśmy podejść z równym zaangażowaniem, ale zmienić nasz poziom stresu. Wówczas byłoby nam dużo łatwiej.

Rejestracja członków i członkiń zespołu na stronie wspolnie.eu

https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/hJw870521547

https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/tst859158865

https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/aka821231299

https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/Exw102736934

https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/xNE018447569

https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/Ekz456725335

https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/Oeu104188159

https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/lsu871597582

https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/njK282898626

https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/BCA090706723

https://together.europarl.europa.eu/en_GB/referral/NUp246717305




Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś