Debata o tym czy Unia Europejska po 2030 roku powinna zrezygnować z produkcji papieru toaletowego

REALIZACJA ZADANIA: "Debata o ważnych sprawach - RELACJA (do 18.04)"

Dodano: 18.04.2024

0

0

Ile osób wzięło udział w debatach? (uwzględnijcie dyskutantów, organizatorów i widownię)
20
Jaki temat debaty wybraliście? Dlaczego się na niego zdecydowaliście? Jakim wyzwaniom musieliście sprostać przed debatą? [min. 300 znaków]

Temat naszej debaty brzmiał "Czy zrezygnowanie z produkcji papieru toaletowego przez Unię Europejską po 2030 roku to dobry pomysł ?". Mieliśmy ogromny problem w związku z wyborem odpowiedniego tematu. Nie chcieliśmy wchodzić w tematy bardzo polityczne, ani szkole. Nie chcieliśmy iść też na łatwiznę i wziąć gotowy temat z poradnika. W trakcie poszukiwań tematu w internecie pojawiło się mnóstwo informacji o tym, że Unia Europejska chce powoli wycofać się z produkcji papieru toaletowego po 2030 roku. Na początku potraktowaliśmy ten temat jako alternatywę, ale koniec końców to on został ostatecznym tematem. Pomysłów było dużo, ale wszystko wydawało nam się już przerobione, omówione. Uznaliśmy, że na taki temat żaden zespół nie wpadnie, przez co okażemy się bardziej ciekawi i uda nam się wygrać tą wycieczkę. Wyzwań było całkiem sporo. Nasz zespół składa się z młodzieży w różnym wieku. Każdy z nas jest też na innym profilu. Pierwszym problemem okazał się właśnie termin, kiedy zorganizować tą debatę. Kolejnym problemem była odpowiednia sala. Przez to, że obecnie w naszej szkole jest bardzo dużo klas mamy małe problemy salowe. Nasza Pani koordynator zorganizowała nam salę na pobliskiej uczelni. Tam mieliśmy czas żeby nagrać naszą debatę, ustawić odpowiednio ławki, żeby ta debata wyglądała profesjonalnie. Kolejnym wyzwaniem poza takim technicznym zorganizowaniem czasu i miejsca debaty był podział zespołu. Może gdyby każdy z uczestników byłby z innej klasy byłoby łatwiej. Pani Agnieszka zaradziła i temu. Tak nas podzieliła, że w każdej klasie były przeciwne zespoły (ten chcący wycofać papier toaletowy i przeciwnicy tego pomysłu). Dzięki temu dziewczyny zawzięcie broniły swoich argumentów. Koledzy ze szkoły na początku naśmiewali się z naszego tematu debaty, ale po usłyszeniu naszych argumentów zmienili zdanie. Poszukiwanie argumentów nie było mocno trudne. Najwięcej trudności sprawiło szukanie danych typowo ekonomicznych, żeby posiadać twarde dowody na, że wycofanie papieru toaletowego to nie jest super pomysł. Po przygotowaniu już dosłownie wszystkiego okazało się, że Unia Europejska faktycznie nie ma takiego zamiaru. 

Jak przebiegła debata? Jakie argumenty wysuwały osoby uczestniczące? Czy trudno było prowadzić debatę? [min. 200 znaków]

Na początku moderator przywitał wszystkich, przedstawił temat debaty. Sekretarz przedstawił zasady udziału w debacie. Grono uczestników podzieliło się na dwa zespoły, które aktywnie biorą udział w wymianie argumentów. Pozostałe osoby, które były obserwatorami początkowo byli niezdecydowani. Argumenty były różne. Przykładowe argumenty mówiące za wycofaniem się z produkcji papieru o których mówiliśmy to: najobszerniejszy czyli ochrona środowiska, do produkcji papieru wycinanych jest wiele drzew. Kolejnym argumentem było zmniejszenie zużycia energii i wody. Następnym świadomość ekologiczna ludzi. Argumenty przeciw mówiły głownie o tym, że zmiana papieru będzie powodować nowe trudności w adaptacji społecznej – głównie wśród osób starszych. Obecnie na rynku mamy dużo różnych rodzajów papieru toaletowego, w różnej cenie- wszystko uzależnione jest od jakości i firmy. Zmiana papieru w jakiś inny zamiennik może też skutkować różnego rodzaju problemami higienicznymi. Następnym był koszt oraz czas wprowadzenia innych nowych zamienników papieru toaletowego, a także fakt, że takie nowe zmiany mogą być związane z różnymi efektami ubocznymi, które będą oddziaływać na człowieka. Czy trudno było powadzić debatę? Uważamy, że początkowo było w miarę prosto. Problemy zaczęły się przy ostrej wymianie argumentów. Uczestnicy przestali trzymać się ram czasowych. Trzeba było ich wielokrotnie upominać, że ich czas się skończył albo że to nie ich czas na wypowiedź. 

Co według Was wyszło dobrze? Z czego jesteście zadowoleni? Co Was najbardziej zaskoczyło? [min. 100 znaków]

Twierdzimy, że przygotowanie merytoryczne wyszło nam całkiem dobrze, sprawdziliśmy wiele źródeł aby nasze argumenty były sensowne i konkretne. Zadowoleni jesteśmy z całego przygotowania. Udało nam się dogadać odnośnie terminu, ustawienia sali, rozlokowania uczestników. Najbardziej zaskoczyło nas to, że pomimo tego, iż znaliśmy nasze kontrargumenty udało nam się stworzyć dynamiczne sytuacje. Ostre wymiany zdań zachodziły nagminnie już na samym początku. Często mówcy przekraczali czas i trzeba było ich ciągle upominać. Bardzo wczuli się w odgrywane role. Członkowie zespołów potrafili obstać za kolegami z grupy. Nawet widownia, słuchacze na koniec potrafili wybrać stronę za którą się ostatecznie obstają. Wyszło naprawdę bardzo dobrze. Jesteśmy zadowoleni z rezultatów. 

Co było najtrudniejsze? Co chcielibyście zmienić przy organizacji kolejnej debaty? [min. 100 znaków]

Z całego tworzenia tej debaty najtrudniejszy był wybór odpowiedniego tematu. Takiego do którego każdy z uczestników mógłby się odnieść i posiadać o nim dostateczną wiedzę. Kolejnym przykładem trudności które nas spotkało jest podział zespołu. Na początku podzieliliśmy się sami, ale efekt był słaby. Brakowało nam pomysłów i tej rywalizacji. Po przemieszaniu zespołów było znacznie łatwiej. Następna trudność to widownia. Nasz temat był wyśmiewany. Kto normalny debatuje o papierze toaletowym. Po wysłuchaniu naszych argumentów nie trzeba było ich uciszać. W trakcie debaty przestawali być neutralni, wybierali strony które posiadały ciekawsze argumenty. Co chcielibyśmy zmienić przy organizacji kolejnej debaty? Dobre pytanie. Uważamy, że nic. Ewentualnie nowy, równie ciekawy temat. 

Rejestracja członków i członkiń zespołu na stronie wspolnie.eu

Weronika https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/uYV511717649

Szymon https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/Vqc015597151

Szymon https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/uYM585678132

Oliwia https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/yRW724124858

Oliwia https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/eRN573370878

Bartosz https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/wFD701274155

Jakub https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/ylq923216345

Wiktoria https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/CQf066736990

Karolina https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/xPK857051587

Gabriel https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/mrh669697151

Mateusz https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/Rrl570912509

Aleksandra https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/ZFf777756544


Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś