Debata o rozszerzeniu UE. Teza "Unia Europejska nie powinna przyjmować nowych państw".

REALIZACJA ZADANIA: "Debata o ważnych sprawach - RELACJA (do 18.04)"

Dodano: 18.04.2024

0

0

Ile osób wzięło udział w debatach? (uwzględnijcie dyskutantów, organizatorów i widownię)
60
Jaki temat debaty wybraliście? Dlaczego się na niego zdecydowaliście? Jakim wyzwaniom musieliście sprostać przed debatą? [min. 300 znaków]

Wiele ważkich tematów związanych z problematyką unijną braliśmy pod uwagę. Zastanawialiśmy się na problemem tzw. zielonego ładu, czy też bardzo interesującego tematu ponadnarodowej armii unijnej. Rozważaliśmy również zagadnienia dotyczące legalnej i nielegalnej imigracji, rozszerzania kompetencji Frontexu. W każdym temacie okazywało się, że mamy spore braki wiedzy. Pomimo, że staramy się być na bieżąco z informacjami to niestety ilość materiałów potrzeba do przygotowania merytorycznego nas trochę przytłoczyła.

Czas niestety też nie okazał się naszym sprzymierzeńcem. Jesteśmy uczniami realizującymi program rozszerzony wiedzy o społeczeństwie, ale zagadnienia unijne będziemy omawiać dopiero za dwa lata. Pomimo trudności udało na się zorganizować debatę dla wszystkich klas z rozszerzonym WOSem. 

Jak przebiegła debata? Jakie argumenty wysuwały osoby uczestniczące? Czy trudno było prowadzić debatę? [min. 200 znaków]

Debata przebiegała w spokojnej, przyjaznej atmosferze. Zarówno opozycja jak i strona propozycji dostosowała się do zasad panujących w trakcie debat oksfordzkich. Teza debaty brzmiała „Unia Europejska nie powinna przyjmować kolejnych  krajów”. Strona propozycji uwypuklała zagrożenia płynące ze kolejnych rozszerzeń związanych  ewentualnym załamaniem gospodarczym (wg. propozycji zaproszenia do przyjęcia w grono nowych członków można przedstawić już tylko krajom gospodarczo zapóźnionym w stosunku do reszty członków). Podnosili również argumenty dotyczące bezpieczeństwa i różnic kulturowych. Opozycja odniosła się do fundamentów, które legły u podstaw powstania Wspólnot Europejskich. Nadrzędnym  argumentem okazała się odpowiedzialność obecnych krajów członkowskich za wzmacnianie ustrojów demokratycznych na kontynencie europejskim. Opozycja argumentowała swoje stanowisko starając się udowodnić, że kolejne rozszerzenia to szansa dla Unii, np. nowe rynki zbytu, tańsza siła robocza, walory turystyczne. Opozycja mocno jednak podkreślała, że przyjęcie nowego kraju to długi proces, który nakłada wiele wymagań jakim musi sprostać kraj - kandydat aby stać pełnoprawnym uczestnikiem polityki wewnętrznej i zewnętrznej UE. 

Co według Was wyszło dobrze? Z czego jesteście zadowoleni? Co Was najbardziej zaskoczyło? [min. 100 znaków]

Od roku ćwiczymy sztukę debatowania, więc zasady przeprowadzenia debaty nie były nam obce. Cieszymy się, że z każdą debatą przybywają nam kolejni członkowie w Szkolnym Klubie Debat „Syriusz”. Mimo ograniczonego bardzo czasu przygotowań, obie drużyny otrzymały gromkie brawa. A po debacie długo jeszcze trwała dyskusja i wymiana opinii na temat zagrożeń i szans związanych z rozszerzeniem UE. Nikt z nas nie spodziewał się takiego odbioru. 

Co było najtrudniejsze? Co chcielibyście zmienić przy organizacji kolejnej debaty? [min. 100 znaków]

Wyzwanie dla nas okazało się znalezienie odpowiedniego miejsca. Niestety nasza szkoła nie dysponuje aulą, a sala gimnastyczna nie zawsze jest dostępna na wydarzenia szkolne. Zainteresowanie debatami jest spore, więc mamy problem którą klasę zaprosić, a której niestety odmówić możliwości obserwacji debaty. Chcielibyśmy mieć zdecydowanie więcej czasu na przygotowanie merytoryczne.


Galeria zdjęć

Rejestracja członków i członkiń zespołu na stronie wspolnie.eu

https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/ral067507288

https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/UZi393743114

https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/yzv7735893884

https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/Pzf424858035

https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/Zzx174707766

https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/Hua653562521

https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/QaS896564023

https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/Hua653562521

https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/vZY535135403


Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś