Debata o TI jako Unia Europejska przychyliłaby się do postulatów rolników protestujących przeciw Zielonemu Ładowi

REALIZACJA ZADANIA: "Debata o ważnych sprawach - RELACJA (do 18.04)"

Dodano: 18.04.2024

0

0

Ile osób wzięło udział w debatach? (uwzględnijcie dyskutantów, organizatorów i widownię)
42
Jaki temat debaty wybraliście? Dlaczego się na niego zdecydowaliście? Jakim wyzwaniom musieliście sprostać przed debatą? [min. 300 znaków]

-

Jak przebiegła debata? Jakie argumenty wysuwały osoby uczestniczące? Czy trudno było prowadzić debatę? [min. 200 znaków]

-

Co według Was wyszło dobrze? Z czego jesteście zadowoleni? Co Was najbardziej zaskoczyło? [min. 100 znaków]

-

Co było najtrudniejsze? Co chcielibyście zmienić przy organizacji kolejnej debaty? [min. 100 znaków]

-

Galeria zdjęć

Fotoreportaż - dodajcie opis do Waszych zdjęć [min. 500 znaków]

Zdjęcie 1.: Żadna debata nie odbędzie się bez dobrego przygotowania, dlatego kilka osób z naszej klasy zgłosiło się, aby pomóc mówcom i podzielić się z nimi radami, jak najlepiej wypaść podczas debaty. Korzystając z informacji o debacie oksfordzkiej ochotniczki przeprowadziły lekcję, dzięki której (mamy nadzieję) uczestnicy debaty byli bardziej oswojeni z tą formą prezentacji tezy i byli w stanie ułożyć dobrą linię argumentacji.

Zdjęcie 2.: Rozpoczęcie debaty. Pani Marszałek wypowiada przedmowę, wyjaśnia zasady debaty oksfordzkiej oraz przedstawia tezę debaty - Ta Izba jako Unia Europejska przychyliłaby się do postulatów rolników protestujących przeciw Zielonemu Ładowi.

Zdjęcie 3.: Pierwsza mówczyni propozycji zabiera głos. Wyjaśnia ważne pojęcia, takie jak sam Zielony Ład, będący częścią tezy - w dużym skrócie jest to plan mający na celu poprawienie ekonomii i klimatu, poprzez, na przykład, zmniejszenie emisji trujących gazów produkowanych przez rolników. Przedstawia roszczenia rolników oraz zwraca uwagę na destabilizację, która może wyniknąć z zakończenia dostarczania produktów przez państwa spoza Unii Europejskiej.

Zdjęcie 4.: Opozycja przedstawia swoje stanowisko. Przede wszystkim zwraca uwagę na destabilizację gospodarki jaka nastąpiłaby po pójściu na rękę rolnikom. Pierwsza mówczyni skupia się na skutkach wynikających z tej decyzji: mówi zarówno o jakości żywności w Unii Europejskiej, ale też o pogorszeniu się klimatu czy składu powietrza. Zadaje pytanie “Należy dążyć do poprawienia sytuacji klimatycznej w Europie, czy może przychylić się do postulatów rolników i zaprzepaścić cele Zielonego Ładu?”. Zdaniem mówczyni zablokowanie napływu produktów rolnych i innych produktów od nich pochodnych (czyli takich jak warzywa, zboże czy mąka), z państw nienależących do Unii Europejskiej, doprowadzi do destabilizacji gospodarki oraz niedoboru produktów żywieniowych. Pozytywnymi skutkami inicjatywy będzie poprawa jakości powietrza i środowiska, która będzie odczuwalna już w przeciągu paru lat od wprowadzenia jej w życie.

Zdjęcie 5.: Propozycja przedstawia swoje argumenty. Podkreśla niejasność kryteriów Zielonego Ładu, utrudniającą pracę rolnikom, którzy nie wiedzą jak mają postępować. Mówczyni zwraca uwagę na fakt, że rolnicy nie brali udziału w tworzeniu Zielonego Ładu oraz nie mieli wpływu na jego treść, co jest według niej absurdalne, ponieważ ustawa wpływa na wiele aspektów życia rolników.

Zdjęcie 6.: Drugi mówca kontynuując argumentację, zwraca uwagę na wprowadzenie już do UE nowoczesnych rozwiązań technologicznych, a zarazem ekologicznych, takich jak pozyskiwanie energii odnawialnej: “Powstaną nowoczesne maszyny, których zaawansowanie technologiczne pozwoli na większą efektywność oraz komfort wykonywanej pracy. Wiąże się też to z powołaniem nowych placówek szkoleniowych, uczących obsługi tych urządzeń.” Finalnie z jego ust możemy usłyszeć “Zielony Ład to pewna inwestycja w przyszłość”.

Zdjęcie 7.: Mówczyni propozycji kontruje argumenty strony przeciwnej. Głównym tematem mówiącej jest strategia UE, aby osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. Według raportów przygotowanych przez stronę propozycji, mówczyni wysnuwa wniosek, iż powinniśmy jako obywatele planety skupić się na “gigantach przemysłowych” wypuszczających hektolitry ropy naftowej do oceanów oraz produkujących miliardy ton odpadów rocznie. Uważa, że owszem państwa UE powinny być miejscem przyjaznym dla środowiska, lecz takie inicjatywy jak Zielony Ład nie są w stanie wiele zmienić w perspektywie całej planety. Twierdzi, że restrykcje nakładane na jednostki nie przyniosą większych skutków, jeśli w pierwszej kolejności nie zostanie ograniczona samowola wielkich firm zanieczyszczających środowisko. Odwołuje się do źródeł i akcentuje, że szkodliwość pestycydów została skontrolowana oraz twierdzi, że są one niezbędne do produkcji roślin. Zwraca uwagę, iż w perspektywie reszty świata, Unia Europejska może się pochwalić niskim zużyciem pestycydów.

Zdjęcie 8.:Trzeci mówca opozycji odbija argumenty propozycji. Zaznacza, że zielony ład uwzględnia edukację na temat nowych rozwiązań. Twierdzi, że na dłuższą metę zmiany jakie proponuje Unia Europejska będą korzystniejsze niż aktualne rozwiązania. 

Podkreśla, że dbanie o środowisko jest bardzo ważne, a restrykcje rolników służą wyższemu dobru. Zwraca również uwagę, że przynależność do Unii Europejskiej przynosi rolnikom wiele korzyści, więc oni również są winni poświęcać się dla dobra wspólnego. 

Propozycja po wysłuchaniu argumentacji trzeciego mówcy, zadała pytanie “Czy w takim razie prawo nie powinno być dla ludzi?”. Na co ten odpowiedział, że wyższe dobro - dobro państwa, a także Unii Europejskiej jest ważniejsze niż dobro jednostki.

Zdjęcie 9.: Mówczyni kończąca wypowiedź propozycji podsumowuje i podkreśla brak jasności w zapisach Zielonego Ładu. Zaznacza, że rolnictwo zostaje w tyle w stosunku do innych gałęzi gospodarki. Kładzie wyraźny nacisk na to, że Unia nie wysłuchuje postulatów rolników oraz stwierdza, że prawo jest dla ludzi i powinno służyć pojedynczym obywatelom, a nie stawiać na pierwszym miejscu dobro wspólne. Sugeruje, że inwestycja może okazać się “krokiem do tyłu” w rozwoju rolnictwa Unii Europejskiej.

Zdjęcie 10.: Ostatni mówca tej debaty twierdzi, że Zielony Ład - w istocie - może być “krokiem do tyłu”, ale jest on niezbędny, aby móc wykonać skok do przodu. Kończąc swoją wypowiedź słowami: “Finalnie Zielony Ład zapewni Europie globalne przewodnictwo ekologiczne i efektywną gospodarkę oraz integrację wszystkich krajów UE.” zakańcza tym samym całą debatę.

Zdjęcia 11. i 12.: Po zawziętej debacie przyszedł czas na ostatnim etap debaty - głosowanie publiczności na stronę wygraną. Znaczną większością głosów, wygrała propozycja, która swoją argumentacją i sposobem myślenia zyskała poparcie wśród widowni. Pani Marszałek podziękowała obydwu stronom za udział oraz wszystkim zgromadzonym za przybycie. Po debacie, w przyjaznej atmosferze mówcy mieli szansę porozmawiać ze swoimi przeciwnikami i usłyszeć parę rad od Pani Marszałek.

Wideoesej - dodajcie link do filmu [min. 3 minuty]
https://youtu.be/Zi_XLOBDo_Y?si=QEGWpJdspJS7oW4y
Rejestracja członków i członkiń zespołu na stronie wspolnie.eu

https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/AXd284894249

https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/WAE736003486

https://together.europarl.europa.eu/en_GB/referral/TYU025699180

https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/Jkw920781775

https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/aGl834114860

https://together.europarl.europa.eu/pl_PL/referral/MTb716588998


Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś