"Twój głos się liczy!"

REALIZACJA ZADANIA: "Szkolne wybory europejskie - RELACJA"

Dodano: 28.05.2024

0

0

W jaki sposób podzieliliście się zadaniami? Jakim wyzwaniom musieliście sprostać przed wyborami? Jak przygotowaliście miejsce do wyborów? [min. 500 znaków]

Dwie osoby zrobiły plakaty, które zostały wywieszone na tablicach korkowych na korytarzach szkoły. Jedna osoba wykonała urnę. Pięć osób było w komisji nadzorującej (wyborczej), pilnując cztery klasy - klasy siódme i dwie klasy ósme. Dwie osoby wykonywały w trakcie głosowania fotografie osobom oddającym głosy.

W sali stała urna i stoliki do głosowania. Wyborcy mogli korzystać z długopisów komisji. Dwie osoby pomocnicze instruowały wyborców, jak poprawnie oddawać głos.

Wyzwaniem było zaangażowanie jak największej liczby uczniów do udziału w symulacji wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wielu uczniów wykazywało chęć do zagłosowania, lecz nie posiadało żadnego dokumentu tożsamości - nie wzięli do szkoły.

Opiszcie dzień wyborów, przebieg i liczenie głosów. W jaki sposób uczniowie i uczennice mogli głosować? Kiedy mogli głosować? [min. 300 znaków]

Wyborcy mogli głosować na dwóch najdłuższych przerwach. Musieli oni pokazać dokument tożsamości. Liczenie głosów odbyło się sprawnie a głosy zostały policzone kilkukrotnie. Uczniowie dobrowolnie przychodzili do sali biologiczno-chemicznej (gdzie była komisja), specjalnie przygotowanej pod wybory. Musieli się oni podpisać na spisie wyborców i odebrać kartę do głosowania.

Jak zachęcaliście społeczność szkolną do aktywnego udziału? Jak społeczność szkolna reagowała na wydarzenie? [min. 100 znaków]

Na korytarzach szkoły widniały plakaty informujące o wyborach. 24 maja 2024 r. została wybrana osoba, która przypomniała uczniom klas siódmych i ósmych o zbliżającej się symulacji wyborów do Europarlamentu. Wyborcy, którzy rzeczywiście zjawili się na symulacji wyborów do Europarlamentu z entuzjazmem oddali głosy.

Co według Was wyszło dobrze? Z czego jesteście zadowoleni? Co Was najbardziej zaskoczyło? [min. 200 znaków]

Organizacja symulacji wyborów do Europarlamentu odbyła się bezproblemowo i na najwyższym poziomie. Jesteśmy zadowoleni z faktu, iż wyborcy zachowywali się w nieagresywny i kulturalny sposób. Zaskoczyła nas niższa niż się spodziewaliśmy frekwencja (wielu uczniów wyjechało już na długi weekend albo zapomniało dokumentu tożsamości) i sprawny przebieg wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Co było najtrudniejsze? Co chcielibyście zmienić przy organizacji kolejnych wyborów? [min. 100 znaków]

Najtrudniejszą rzeczą było napisanie tego o to protokołu, lecz nie poddaliśmy się. W następnych wyborach chcielibyśmy, aby frekwencja wyniosła minimum pięcdziesiąt procent osób uprawnionych do udziału w symulacji do wyborów do Parlamentu Europejskiego.


Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś