Mlodzi głosują - wybory europejskie 2024

REALIZACJA ZADANIA: "Szkolne wybory europejskie - RELACJA"

Dodano: 28.05.2024

0

0

W jaki sposób podzieliliście się zadaniami? Jakim wyzwaniom musieliście sprostać przed wyborami? Jak przygotowaliście miejsce do wyborów? [min. 500 znaków]

Grupa realizująca projekt ( 8 uczennic klas 7) na spotkaniach zaplanowały działania i przydzieliły sobie zadania do wykonania.

I grupa zajęła się wraz ze mną przygotowaniem gazetki tematycznej na korytarzu szkoły - wykorzystałyśmy przesłane i udostępnione materiały. Przygotowałyśmy karty do głosowania oraz spis wyborców.

II grupa uczennic spotkała się wraz ze mną z p. dyrektor, aby ustalić szczegóły przeprowadzenia wyborów w szkole. Przygotowały lokal wyborczy dzien przed wyborami, pracowały w szkolnej komisi wyborczej oraz liczyły głosy. Na koniec komisja podała do publicznej wiadomości wyniki głosowania. Jedna osoba wykonała fotorelację z wyborów na szkolnego fb.


Opiszcie dzień wyborów, przebieg i liczenie głosów. W jaki sposób uczniowie i uczennice mogli głosować? Kiedy mogli głosować? [min. 300 znaków]

Ucznowie o wyborach zostali pionfomawani przez szkolny radiowęzeł, były też na korytarzu szkolnym przygotowane tematyczne gazetki. O wyborach informowałam również uczniów przeprowadzjąc z nimi zajęcia z tematów zamieszczonych na platformie. Dzień przed wyborami szkolna komisja przygotowała lokal wyborczy, urnę. W dnu głosowania (28.05.24) zapraszałam każdą klasę na głosowanie. Uczniowie pod moją opieką przychodzili na lekcji drugiej do lokalu wyborczego z długopisami i przy oddzielnych stołach głosowali. Wcześniej zostali wszyscy poinformowani, jak zagłosowac, żeby głos był ważny. Przed otrzymaniem karty wyborczej każdy uczeń podpisywał się na karcie ze spisem wyborców. Dbaliśmy, aby wybory były tajne i anonimowe. Po zakończeniu glosowania komisja udała się do sali, aby pod moja opieką policzyć głosy oraz przygotować dokumentację z przebiegu wyborów. Wyniki zostały podane do publicznej wiadomości na szkolnym korytarzu.

Jak zachęcaliście społeczność szkolną do aktywnego udziału? Jak społeczność szkolna reagowała na wydarzenie? [min. 100 znaków]

Gazetki na korytarzu, poprzez szkolny radiowęzeł, na lekcji wiedzy o społeczeństwie, na zajęcich dotyczących wyborów do parlamentu europejskiego.

Uczniowie chętnie wzięli udział w głosowaniu, nawet niektórzy poczuli sie dowartościowani, że mogą się wypowiedzieć jak dorosli.

Co według Was wyszło dobrze? Z czego jesteście zadowoleni? Co Was najbardziej zaskoczyło? [min. 200 znaków]

Wybory przebiegły sprawnie, bez komplikacji. Od 14 lat organizuję wybory do zarządu Samorządu Uczniowskiego, więc mam doświadczenie w organizacji.Dyrekcja oraz nauczyciele chętnie z nami współpracowali. Uczniowie potraktowali akcję jako przygotowanie do wyborów, kiedy będą mogli już głosować będąc pelnoletnimi.

Co było najtrudniejsze? Co chcielibyście zmienić przy organizacji kolejnych wyborów? [min. 100 znaków]

Nic nie wymaga zmian.


Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś