Młodzi Głosują w Zespole Szkół Da Vinci w Krakowie

REALIZACJA ZADANIA: "Szkolne wybory europejskie - RELACJA"

Dodano: 29.05.2024

0

0

W jaki sposób podzieliliście się zadaniami? Jakim wyzwaniom musieliście sprostać przed wyborami? Jak przygotowaliście miejsce do wyborów? [min. 500 znaków]

Po zgłoszeniu się do udziału w akcji Młodzi Głosują, utworzony został dokument na dysku google, gdzie wpisaliśmy po kolei zadania do wykonania. Do każdego zadania zgłaszała się osoba odpowiedzialna za jego wykonanie. W ten sposób powstały 3 plakaty/infografiki, materiały potrzebne w dniu głosowania, relacje na FB, szkolna gazetka.

Z uwagi na czas (przerwa maturalna/egzaminy 8 kl.) każdy z nas musiał się sam pilnować by pamiętać o zadaniu. Odbyło się jedno spotkanie zespołu, gdzie omówiliśmy w obecności koordynatora zadania i plan.

Działania przed wyborami:

  1. powieszenie plakatów, jakie przyszły do Nas do szkoły
  2. wykonanie gazetki - nasze infografiki, napis, instrukcje głosowania, wykaz komitetów (najważniejsze poglądy)
  3. zakup pudełka na urnę
  4. przygotowanie kart do głosowania, list obecności - współpraca z sekretariatem
Opiszcie dzień wyborów, przebieg i liczenie głosów. W jaki sposób uczniowie i uczennice mogli głosować? Kiedy mogli głosować? [min. 300 znaków]

W dniu wyborów zebraliśmy o 7 30 by przygotować salę. Część z nas elegancko się ubrała. Ułożyliśmy w klasie ławki tak by było miejsce do głosowania i dla komisji wyborczej. Zakleiliśmy urnę. Rozłożyliśmy dokumenty oraz podzieliśmy dyżury szkolne - w komisji były 2 os. plus przewodniczący lub wice.

Głosowanie przebiegło bez zakłóceń. Głosy oddali uczniowie kl. VIII oraz I,II,III. Niestety nie było pełnej frekwencji. Ci co głosowali pokazywali nam legitymacje/ dowody, odhaczali się na liście obecności i dostali karteczki do głosowania. Po zakończeniu głosowania podliczyliśmy głosy oraz spisaliśmy protokół.

W czasie wyborów odwiedziła nas telewizja TVN - spot krótki ukazał się w wydaniu faktów 28 maja 2024 r.

Jak zachęcaliście społeczność szkolną do aktywnego udziału? Jak społeczność szkolna reagowała na wydarzenie? [min. 100 znaków]

Była przygotowana gazetka z informacjami, opracowaliśmy plakaty zachęcające do głosowania w tym na FB oraz na mailu szkolnym.

Przed wyborami odbyły się lekcje poświęcone tej tematyce - poza tym realizując projekt szkolny Zjednoczeni w różnorodności - poruszaliśmy tematykę wyborów oraz równosci.

Co według Was wyszło dobrze? Z czego jesteście zadowoleni? Co Was najbardziej zaskoczyło? [min. 200 znaków]

Bardzo nam się akcja podobała, pozwoliła zapoznać się z zasadami demokracji, poznać tajniki i procedurę głosowania. Dzięki stronie Latarnik mogliśmy lepiej poznać nasze poglądy.

Ważnym elementem było też nasze przygotowanie z lekcji i projektów.

Co było najtrudniejsze? Co chcielibyście zmienić przy organizacji kolejnych wyborów? [min. 100 znaków]

Część uczniów podeszła do wyborów dla beki - głośno komentowali, wyśmiewali sie itp. NIe czuli wagi sytuacji oraz tego że wybory są takie ważne dla nas.


Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś