Relacja ze szkolnych wyborów - PSP Kościeliska
REALIZACJA ZADANIA: "Szkolne wybory europejskie - RELACJA"
W jaki sposób podzieliliście się zadaniami? Jakim wyzwaniom musieliście sprostać przed wyborami? Jak przygotowaliście miejsce do wyborów? [min. 500 znaków]
Nasza społeczność szkolna jest małą społecznością bez klasy ósmej. Organizacji przygotowania wyborów podjął się zespół uczniów z klasy VII. Najpierw przygotowaliśmy akcję informacyjną- plakaty wyborcze i ogłoszenia o wyborach na gazetce szkolnej . Następnie dwie osoby przygotowały informacje dla uczniów klas VI i VII n/t wyborów, jak głosować, kiedy głos jest ważny, co należy przynieść ze sobą do lokalu wyborczego i jak się w nim zachować. Na spotkaniu z panem dyrektorem wybraliśmy miejsce lokalu wyborczego i ustaliliśmy czas otwarcia lokalu. Cały zespół włączył się w przygotowanie lokalu wyborczego i wyposażenie go w krzesła, stoliki dla komisji wyborczej, miejsca dla głosujących , urnę wyborczą i flagi polską i europejską. Następnie dokonaliśmy wyboru czteroosobowego zespołu-komisji wyborczej. Dwie osoby były odpowiedzialne za przygotowanie spisu wyborców uczniów kl.VI i VII. Jedna osoba przygotowała karty wyborcze i protokół wyborczy. Jedna osoba przygotowała ogłoszenie o terminie i czasie trwania wyborów oraz szyld lokalu wyborczego.
Opiszcie dzień wyborów, przebieg i liczenie głosów. W jaki sposób uczniowie i uczennice mogli głosować? Kiedy mogli głosować? [min. 300 znaków]
Lokal wyborczy został otwarty o godz.8.45. Uczniowie głosujący podchodzili do komisji wyborczej, podpisywali listę i otrzymywali karty do głosowania. Następnie udawali się do miejsc przeznaczonych dla głosujących i tam zaznaczali na karcie swój wybór i wrzucali kartę do stojącej na środku urny. Uczniowie głosowali w czasie przerw lekcyjnych. Lokal był czynny do 13.30. Po zamknięciu lokalu komisja przeliczyła głosy i wypełniła protokół.
Jak zachęcaliście społeczność szkolną do aktywnego udziału? Jak społeczność szkolna reagowała na wydarzenie? [min. 100 znaków]
Akcję informacyjną rozpoczęliśmy od rozwieszenia plakatów wyborczych i ogłoszeń na gazetce szkolnej. Następnie dwóch uczniów przygotowało akcję informacyjną n/t wyborów i przeprowadzili ją w klasie VI i VII. Ponadto w naszej szkole prowadzone są dodatkowe zajęcia europejskie, na których uczniowie też mieli okazję poznać kompetencje ,organy i programy Unii Europejskiej. Uczniowie pozytywnie przyjęli informację o organizacji wyborów a niektórzy nawet byli tym faktem podekscytowani.
Co według Was wyszło dobrze? Z czego jesteście zadowoleni? Co Was najbardziej zaskoczyło? [min. 200 znaków]
Jesteśmy zadowoleni z przebiegu wyborów. Lokal wyborczy został przygotowany bardzo profesjonalnie. Uczniowie chętnie brali udział w głosowaniu. Wszyscy członkowie zespołu bardzo odpowiedzialnie podeszli do wykonania swoich zadań. Bardzo pozytwnie zaskoczyła nas wysoka frekwencja wyborcza ponad 94 %.
Co było najtrudniejsze? Co chcielibyście zmienić przy organizacji kolejnych wyborów? [min. 100 znaków]
Wyborcami w naszej szkole byli uczniowie klasy szóstej i siódmej, dla których zagadnienia ugrupowań politycznych i ich poglądów są trudne i często niezrozumiałe. Często pojawiały się głosy "nie wiem na kogo głosować" ,"nie znam tych partii" , natomiast sama idea wyborów uczniom się podobała.
Brak dodanych komentarzy.
Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś