Relacja z Symulacji do Wyborów Parlamentu Europejskiego.

REALIZACJA ZADANIA: "Szkolne wybory europejskie - RELACJA"

Dodano: 30.05.2024

0

0

W jaki sposób podzieliliście się zadaniami? Jakim wyzwaniom musieliście sprostać przed wyborami? Jak przygotowaliście miejsce do wyborów? [min. 500 znaków]

W I Zespole Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie zaangażowani uczniowie wykonywali tematyczne plakaty dotyczące wyborów parlamentarnych. Musieliśmy być sprecyzowani, nauczyć się dobrej organizacji oraz sprostać wyzwaniu tajnego głosowania. Przygotowanie miejsca wyborów było zgoła proste, lecz trudniejsze do wykonania niż można, by się było spodziewać. Bardzo się staraliśmy oraz chcieliśmy zachować jak największą profesjonalność i dopiąć wszystko na ostatni guzik. Przygotowaliśmy cztery miejsca do głosowania, stół komisyjny oraz oddzielne miejsce z punktem do oddania głosów.

Opiszcie dzień wyborów, przebieg i liczenie głosów. W jaki sposób uczniowie i uczennice mogli głosować? Kiedy mogli głosować? [min. 300 znaków]

W I Zespole Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie dzień wyborów przebiegł nam bardzo przyjemnie. Od rana komisja wyborcza zasiadła do stołu i czekała na chętnych do głosowania. Aby zagłosować uczeń musiał ukazać nam ważną legitymację uczniowską, oraz podpisać się przy swoim nazwisku na liście. Uczniowie mogli głosować na każdej przerwie, między lekcjami. Każdy uczeń miał prawo oddać jeden głos na partię, którą zechciał poprzeć. Liczenie głosów odbyło się zaraz po zakończeniu głosowania.

Jak zachęcaliście społeczność szkolną do aktywnego udziału? Jak społeczność szkolna reagowała na wydarzenie? [min. 100 znaków]

Zachęcenie społeczności szkolnej było bardzo trudnym zadaniem. Nasze działanie w całej akcji rozpoczęliśmy od rozwieszenia plakatów w całej szkole, następnie poprosiliśmy osobę koordynującą radiowęzłem o wydanie ogłoszenia w jakim dniu oraz w jaki sposób mają się odbyć wybory w naszej szkole. Opowiedzieliśmy nauczycielom wszelkie szczegóły, aby mogli porozmawiać z uczniami i odpowiedzieć na ich każde możliwe pytania związane z uczestnictwem w wyborach tak, aby każdy z uczniów był świadomy w czym może wziąć udział i czy jest zainteresowany. Uczniowie naszej szkoły bardzo stresowali się i nie byli otwarci na doznawanie nowych doświadczeń co utrudniało trochę sytuację.

Co według Was wyszło dobrze? Z czego jesteście zadowoleni? Co Was najbardziej zaskoczyło? [min. 200 znaków]

Pomimo początkowych trudności, bardzo szybko udało nam się osiągnąć dobrą organizacje miejsca wyborów oraz najpotrzebniejsze rzeczy, co wypadło nam wyśmienicie. Sprawnie udało nam się zorganizować urnę, karty do głosowania, stół komisyjny, a co najważniejsze - kompetentną i chętną do działania komisję. Jesteśmy zadowoleni z tak licznego udziału młodzieży w tworzeniu wielu tematycznych plakatów, które ozdabiały szkolne korytarze oraz lokal wyborczy, co w jakimś stopniu zachęciło uczniów do oddania głosu. Jesteśmy również zadowolone z przebiegu wyborów, które odbyły się bez żadnych zarzutów. Cieszymy się również, że udało nam się tak dobrze współgrać z nauczycielem koordynującym symulacją wyborów do Parlamentu Europejskiego 28.05.2024r. w I Zespole Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie. Zaskoczyła nas frekwencja osób głosujących, ponieważ pomimo dobrej organizacji i zachęcania za pomocą plakatów i nagłaśniania była ona mniejsza niż się spodziewałyśmy.

Co było najtrudniejsze? Co chcielibyście zmienić przy organizacji kolejnych wyborów? [min. 100 znaków]

Uważam, że natrudniejsze w organizacji wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024r w I Zespole Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie było zachęcenie uczniów do głosowania. Mimo licznych plakatów rozwieszonych po szkole zachęcających do głosowania, promowania kilka dni przed wydarzenia przez radiowęzeł uczniowie nie byli chętni do głosowania. Następnym razem skupimy się na większym rozgłośnieniu wydarzenia .

Galeria zdjęć

Fotoreportaż - dodajcie opis do Waszych zdjęć [min. 500 znaków]

Zdjęcie 1- Zależało nam aby ukazać w jaki sposób przygotowaliśmy naszą aulę do symulacji wyborów.


Zdjęcie 2- Kolejne zdjęcie miało oddawać co tak na prawdę będzie się odbywać w tym szczególnym dniu. 


Zdjęcie 3- Nasza profesjonalna komisja wyborcza, zadbała o to, aby wszystko odbyło się  na jak  najwyższym poziomie. 


Zdjęcie 4- Zadbaliśmy o to, aby każdy uczeń czuł się dobrze przyjęty i zaopiekowany. 


Zdjęcie 5- Jedna z naszych uczennic oddająca głos do urny. 


Zdjęcie 6- Przewodni temat który myślę że jest najważniejszy.. ,, Kto głosuje ten zyskuje!”


Zdjęcie 7- Nasi uczniowe, którzy zobaczyli, że głosowanie wcale nie jest straszne i nie należy się nim stresować!


Zdjęcie 8- Plakat wykonany przez jednego z naszych uczniów, w którym widać zaangażowanie. 


Zdjęcie 9- Plakat który rzeczywiście przedstawia, kiedy mają odbyć się oficjalne Wyboru do Parlamentu Europejskiego.


Zdjęcie 10- Kolejni uczniowie, którzy zechcieli oddać swoje głosy, i przy okazji wesprzeć szkołę w realizacji Symulacji. 

Wideoesej - dodajcie link do filmu [min. 3 minuty]
https://youtu.be/BsrehAR5pkQ?si=6E8NpNTW1aBtgSh6
Informacje o projekcie "Młodzi głosują 2024" na Waszych stronach i w mediach

https://www.instagram.com/p/C7hLB-ctMUD/?igsh=MXNmb2VycmczN3NudA==


https://www.instagram.com/reel/C7WZ0mFt7Ie/?igsh=MWk4Z2s4NTE0eHZlbQ==


Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś