Relacja z przebiegu wyborów

REALIZACJA ZADANIA: "Szkolne wybory europejskie - RELACJA"

Dodano: 30.05.2024

0

0

W jaki sposób podzieliliście się zadaniami? Jakim wyzwaniom musieliście sprostać przed wyborami? Jak przygotowaliście miejsce do wyborów? [min. 500 znaków]

Organizacji przygotowania wyborów podjął się zespół uczniów z klasy Ib. Nauczyciel-opiekun przed wyborami wziął udział w przygotowanym przez CEO webinarze dotyczących organizacji wyborów, wydrukował protokół wyborczy, przygotował listy uprawnionych do głosowania uczniów i uczennic z miejscami na ich podpis (duże wsparcie wychowawców poszczególnych klas, którzy udostępnili aktualne listy uczniów) oraz pobrał i wydrukował karty do głosowania. Z uczniami zaangażowanymi w projekt zostały omówione zasady organizacji wyborów. Uczniowie przygotowali urnę wyborczą, stworzyli komisję wyborczą.Za zgodą Dyrektora wydzielony lokal wyborczy dla komisji wyborczej oraz miejsca do głosowania dla uczniów i uczennic oraz ustalony czas otwarcia lokalu. 


Opiszcie dzień wyborów, przebieg i liczenie głosów. W jaki sposób uczniowie i uczennice mogli głosować? Kiedy mogli głosować? [min. 300 znaków]

W dniu wyborów zespół spotkał się, aby omówić ostatnie kwestie związane z organizacją wyborów. Na głosowanie przeznaczono cztery godziny lekcyjne. Uczniowie głosujący otrzymywali karty do głosowania. Po podpisaniu się na liście wyborców uprawnionych do głosowania, zaznaczali na karcie swój wybór i wrzucali kartę do urny. Uczniowie głosowali zarówno w czasie lekcji, jak również w czasie przerw lekcyjnych. Po zakończeniu głosowania komisja zebrała się w celu przeliczenia głosów i wypełnienia protokołu.  Głosowanie przebiegło sprawnie i bezproblemowo.


Jak zachęcaliście społeczność szkolną do aktywnego udziału? Jak społeczność szkolna reagowała na wydarzenie? [min. 100 znaków]

W szkole rozwieszone były plakaty i materiały uzyskane od Centrum Edukacji Obywatelskiej. Na szkolnym Facebooku przed wyborami ukazała się informacja o terminie wyborów, komitetach wyborczych, a także możliwości sprawdzenia swoich poglądów na stronie latarnikwyborczy.pl. Towarzyszyło temu przeprowadzanie lekcji (w części klas) na temat wyborów i znaczenia oddawanych głosów. 


Co według Was wyszło dobrze? Z czego jesteście zadowoleni? Co Was najbardziej zaskoczyło? [min. 200 znaków]

Wszyscy członkowie zespołu odpowiedzialnie podeszli do wyznaczonych im zadań. Zadowoleni jesteśmy z zaangażowania uczniów oraz ich podejścia do sprawnej organizacji wyborów. Uczniowie zwłaszcza klas licealnych chętnie brali udział w głosowaniu, podobała im się formuła wyborów, która stała się praktyczna lekcją edukacji obywatelskiej. 

Co było najtrudniejsze? Co chcielibyście zmienić przy organizacji kolejnych wyborów? [min. 100 znaków]

Problemem była niska frekwencja uczniów klas zawodowych. Przy następnych wyborach chcielibyśmy położyć większy nacisk na świadome i odpowiedzialne podejście do głosowania.


Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś