Relacja z przebiegu wyborów w Liceum Ogólnokształcącym im. Joachima Lelewela w Żelechowie

REALIZACJA ZADANIA: "Szkolne wybory europejskie - RELACJA"

Dodano: 03.06.2024

0

0

W jaki sposób podzieliliście się zadaniami? Jakim wyzwaniom musieliście sprostać przed wyborami? Jak przygotowaliście miejsce do wyborów? [min. 500 znaków]

Zadanie zostało powierzone do realizacji jednej z klas, która wykonywała zadanie w ramach projektu z przedmiotu historia i teraźniejszość. Poszczególni uczniowie zostali przydzieleni do następujących zadań: przygotowanie odpowiedniej liczby kart do głosowania (listy osób uprawnionych przygotował opiekun), odpowiednie ustawienie Sali (świetlica szkolna), komisja wyborcza, plakaty promujące akcję, ulotki, prezentacje na temat UE.

Miejsce wyborów zostało przygotowane w tradycyjny sposób (tak jak przeprowadzamy wybory SU) – ustawiono stół dla komisji, w odrębnym miejscu usytuowano urnę, przywieszono flagę UE, wydzielono stoliki do głosowania oddzielone specjalnymi tablicami, przygotowano długopisy.

Opiszcie dzień wyborów, przebieg i liczenie głosów. W jaki sposób uczniowie i uczennice mogli głosować? Kiedy mogli głosować? [min. 300 znaków]

W dzień wyborów nasz lokal wyborczy był otwarty od 8.40 do 13.15. Głosowanie odbywało się na przerwach. Komisja wyborcza była gotowa do pracy gdy pojawiali się pierwsi uczniowie. Podczas trwania lekcji ,,lokal”’ był zabezpieczony. Uczniowie przychodząc do komisji odnajdywali swoje listy, okazywali dokument tożsamości, podpisywali się i po otrzymaniu karty do głosowania udawali się do stolików aby w warunkach tajności oddać głos. Następnie wrzucali kartę do urny. Po zakończeniu głosowania komisja zsumowała wydane karty, zliczyła podpisy na listach. Wyniki się zgadzały. Po otwarciu urny zliczono głosy. Nie było oddanych głosów nieważnych. Podliczono wyniki na poszczególne komitety i wypełniono protokół.

Jak zachęcaliście społeczność szkolną do aktywnego udziału? Jak społeczność szkolna reagowała na wydarzenie? [min. 100 znaków]

Społeczność szkolna była zachęcona do głosowania poprzez informacje w librusie, akcję plakatową na terenie szkoły oraz informacje przy wejściu do szkoły. Dodatkowo uczniowie byli zachęcani do skorzystania z Latarnika wyborczego. Niestety szczególnego odzewu nie było o czy świadczy niewielka frekwencja.

 

Co według Was wyszło dobrze? Z czego jesteście zadowoleni? Co Was najbardziej zaskoczyło? [min. 200 znaków]

Sama organizacja przebiegła bardzo sprawnie, wszystko wyglądało bardzo profesjonalnie. Niestety zaskoczyło na minus niewielkie zainteresowanie społeczności szkolnej akcją.

Co było najtrudniejsze? Co chcielibyście zmienić przy organizacji kolejnych wyborów? [min. 100 znaków]

W zasadzie organizacja tego typu wyborów odbywa się w naszej szkole przy okazji każdego wyboru nowego Samorządu Uczniowskiego więc nie sprawiły one nam żadnego problemu.

Nie widzimy potrzeby zmiany takiej formuły.

Galeria zdjęć

Fotoreportaż - dodajcie opis do Waszych zdjęć [min. 500 znaków]

zdj. 1- akcja plakatowa

zd.2 -komisja gotowa do pracy

zdj.3 -przygotowanie kart do głosowania

zdj.4 -wrzucenie głosu do urny ustawionej na oddzielnym stoliku

zdj. 5- tablica informacyjna przy wejściu głównym do szkoły

zdj.6-inormacje o wyborach na drzwiach wejściowych

zdj.7-pobieranie kart do głosowania, podpis na liście

zdj.8-głosowanie w miejscach zapewniających tajność

zdj.9, 10 - otworzenie urny i zliczanie głosów

zdj.11 - komisja wyborcza wraz opiekunem po zakończeniu pracy

Zaprezentowane zdjęcia zostały dobrane tak aby przedstawić całość naszych działań od przygotowań poprzez wybory aż do zakończenia pracy.

Informacje o projekcie "Młodzi głosują 2024" na Waszych stronach i w mediach

Informacje zostały zamieszczone na b szkoły: https://www.facebook.com/samorzadlelewel oraz stronie szkoły: www.lelewelzelechow.net


Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś