Młodzi Głosują - wybory europejskie 2024r

REALIZACJA ZADANIA: "Szkolne wybory europejskie - RELACJA"

Dodano: 05.06.2024

0

0

W jaki sposób podzieliliście się zadaniami? Jakim wyzwaniom musieliście sprostać przed wyborami? Jak przygotowaliście miejsce do wyborów? [min. 500 znaków]

Pierwszą kwestią, którą zajęliśmy się przed zorganizowaniem wyborów było poinformowanie o wyborach uczniów naszej szkoły. Zrobiliśmy to poprzez powieszenie haseł związanych z wyborami na szkolnych gazetkach i rozwieszenie wcześniej przygotowanych plakatów, a także poinformowanie uczniów o wyborach przez elektroniczny dziennik Librus. Przygotowania szły gładko, bez żadnych niespodzianek. Miejsce do wyborów przygotowaliśmy ustawiając na korytarzu ławkę szkolną i dwa krzesła i okrywając je zielonym materiałem. Przygotowaliśmy również urnę, za którą posłużyło pudełko pożyczone od jednej z naszych nauczycielek. Nasza nauczycielka z wosu już wcześniej dała nam wszystkie karty wyborcze, więc do naszych zadań należało je starannie wyciąć i przetrzymać w bezpiecznym miejscu do czasu wyborów. Wszystkie zadania wykonywaliśmy wspólnie, więc nie było zbytniego podziału zadań. Dogadywanie się nie było trudne, jako że była nas tylko czwórka. 

Opiszcie dzień wyborów, przebieg i liczenie głosów. W jaki sposób uczniowie i uczennice mogli głosować? Kiedy mogli głosować? [min. 300 znaków]

Wybory odbyły się 28.06.2024r. i trwały od godziny 9.00 do 10.20. Uczniowie którzy wyrazili chęć udziału w głosowaniu zostali zwolnieni z 5 minut lekcji, aby mogli oddać swój głos. Dwójka wyznaczonych uczniów pukała do klas i zapraszała uczniów do głosowania. Każda osoba głosująca otrzymała kartę wyborczą, którą po wypełnieniu wrzucała do urny. Po oddaniu głosu uczniowie składali swoje podpisy na wyznaczonych do tego kartkach. Liczenie głosów odbyło się w wyznaczonej sali. Po ich przeliczeniu wyniki zostały przekazane nauczycielowi i wpisane do systemu Młodzi Głosują. 

Jak zachęcaliście społeczność szkolną do aktywnego udziału? Jak społeczność szkolna reagowała na wydarzenie? [min. 100 znaków]

Społeczność zachęciliśmy w sposób prosty, a już na pewno bezproblemowy, czyli wywieszając różne gazetki zachęcające do głosowania i przypominające o nim, a także, wygłaszając argumenty, że warto brać udział w głosowaniu, których uczniowie z zaciekawieniem słuchali.


Uczniowie podeszli do wydarzenia ze średnim entuzjazmem i z niezrozumieniem, po co to robić, skoro i tak nie wpłynie faktycznie to na kraj? Oczywiście tłumaczyliśmy, że ma to ich nauczyć, że każdy jeden ich głos ma jakiś wpływ, więc chętnie głosowali. Byli także ciekawi całego wydarzenia i znaleźli się też tacy, których w ogóle ich to nie interesowało, a mimo to oddali głos.

Co było najtrudniejsze? Co chcielibyście zmienić przy organizacji kolejnych wyborów? [min. 100 znaków]

Z pewnością najtrudniejsze dla nas było zachęcenie do udziału w wydarzeniu społeczności szkolnej, a już na pewno tych, którzy nieszczególnie się tym wszystkim interesowali. Przy organizacji kolejnych wyborów zdecydowanie zmianą, którą byśmy zrobili to szersza kampania informacyjna.


Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś