Szkolne wybory do PE - projekt Młodzi Głosują w LO im. T. Kościuszki w Pruszkowie

REALIZACJA ZADANIA: "Szkolne wybory europejskie - RELACJA"

Dodano: 06.06.2024

0

0

W jaki sposób podzieliliście się zadaniami? Jakim wyzwaniom musieliście sprostać przed wyborami? Jak przygotowaliście miejsce do wyborów? [min. 500 znaków]

Na samym początku przydzieliła jako koordynatorka zadania. Powołaliśmy zespół uczniowski, który zajmie się działaniami z wiązanymi z projektem „Młodzi głosują”.

Powołaliśmy również Komisję wyborczą złożoną z uczniów klas 1b i 2 b, którzy musieli stworzyć listy wyborcze do głosowania oraz weryfikację uczniów , którzy mogli zagłosować. Było to jedno z większych wyzwań bo uczniowie nie rozumieli po co są te listy – zostało to omówione.

Trudnością i ogromną współpracą było też znalezienie miejsca dla Komisji wyborczej i urny na głosy, dlatego, że szkoła jest w trakcie rozbudowy i przeprowadzki z lokalu tymczasowego do nowej szkoły.

Problemem – szybko rozwiązanym było też ustalenie daty wyborów – symulacji aby jak najwięcej osób mogło zagłosować jednego dnia bo maj czerwiec to miesiąc wycieczek i wyjazdów na lekcje edukacyjne

Opiszcie dzień wyborów, przebieg i liczenie głosów. W jaki sposób uczniowie i uczennice mogli głosować? Kiedy mogli głosować? [min. 300 znaków]

 

Wybory w naszym LO odbyły się 24 maja 2024 roku w godzinie 8,00-15,00. Młodzież mogła oddać głos na przerwie a jeśli nauczyciel wyraził chęć mógł również na wybranych lekcjach podejść z klasą do punktu wyborczego, informowaliśmy się na bieżąco. Komisja wyborcza po sprawdzeniu i zweryfikowaniu ucznia dawała karty do głosowania , które uczniowie wrzucali do urny.

Jak zachęcaliście społeczność szkolną do aktywnego udziału? Jak społeczność szkolna reagowała na wydarzenie? [min. 100 znaków]

Zespół projektowy , rozwiesił plakaty w szkole, na stronie szkoły i w dzienniku librus w ogłoszeniach oraz wiadomościach były informacje na temat funkcjonowania UE i PE oraz innych instytucji były też lekcje zgodnie ze scenariuszem gdzie młodzież musiała poszukać informacji na temat wyborów do PE.

Młodzież reagowała różnie , niektórzy przychodzili głosować bo to obowiązek i tak trzeba inni dla zabawy.

Co według Was wyszło dobrze? Z czego jesteście zadowoleni? Co Was najbardziej zaskoczyło? [min. 200 znaków]

Mimo problemów lokalowych – organizacyjnych wszystko poszło dobrze. Jesteśmy mile zaskoczeni liczbą oddających głos i tym, że nie było nieważnych głosów ani pustych.

Szybko poszło też liczenie ,być może było to spowodowane terminem bo był to piątek i po 15,00.

Co było najtrudniejsze? Co chcielibyście zmienić przy organizacji kolejnych wyborów? [min. 100 znaków]

Najtrudniejsze były warunki lokalowe, organizacja w trakcie przeprowadzki, termin przeprowadzenia wyborów też, znacznie lepiej poszły nam wybory do Parlamentu RP – symulacja w październiku. Termin maj / czerwiec jest trudniejszy ze zmotywowaniem uczniów do pracy i organizacji ze względu na matury i długą przerwę w szkole, a w naszym LO jeszcze przeprowadzka do nowego budynku. Reszta była OK.


Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś