Szkolne wybory europejskie w LO STO Sieradz - relacja

REALIZACJA ZADANIA: "Szkolne wybory europejskie - RELACJA"

Dodano: 10.06.2024

0

0

W jaki sposób podzieliliście się zadaniami? Jakim wyzwaniom musieliście sprostać przed wyborami? Jak przygotowaliście miejsce do wyborów? [min. 500 znaków]

Przygotowania szkolnych wyborów do Parlamentu Europejskiego rozpoczęliśmy już marcu. Po stworzeniu zespołu odpowiedzialnego za realizację projektu i uzyskaniu zgody dyrektora szkoły, zaplanowaliśmy przygotowanie gazetki szkolnej, kampanię profrekwencyjną oraz zasady głosowania. Do lokalu wyborczego własnoręcznie przygotowaliśmy parawany wyborcze, urnę oraz identyfikatory dla członków komisji. Staraliśmy się jak najwierniej odwzorować prawdziwy lokal wyborczy. W dniu głosowania na drzwiach sali, w której odbywały się wybory wywiesiliśmy napis „Szkolna Komisja Wyborcza”, ustawiliśmy stoły dla komisji, ławki z parawanami dla głosujących i ustawiliśmy urnę wyborczą.

Opiszcie dzień wyborów, przebieg i liczenie głosów. W jaki sposób uczniowie i uczennice mogli głosować? Kiedy mogli głosować? [min. 300 znaków]

Głosowanie w naszej szkole odbywało się między godziną 10:00 a 13:00. Wszyscy uczniowie mogli przyjść do lokalu w dogodnym dla siebie momencie, ale w celu ograniczenia kolejek podczas przerw, każda z klas miała wyznaczoną lekcję, podczas której uczniowie mogli pójść oddać głos. Po zamknięciu lokalu wyborczego w obecności wszystkich członków Szkolnej Komisji Wyborczej nastąpiło otwarcie urny wyborczej i przeliczenie głosów. Na koniec sporządzono protokół z przebiegu głosowania i liczenia głosów.

Jak zachęcaliście społeczność szkolną do aktywnego udziału? Jak społeczność szkolna reagowała na wydarzenie? [min. 100 znaków]

W celu zachęcenia uczniów do udziału w głosowaniu przygotowaliśmy gazetkę, która z jednej strony informowała o pracach Parlamentu Europejskiego i wadze tych wyborów, a z drugiej strony motywowała do wzięcia w nich udziału. Opiekun projektu poinformował wszystkie klasy o tym wydarzeniu, a zespół uczniowski zachęcał w rozmowach swoje koleżanki i kolegów. Większość uczniów szkoły chętnie wzięła udział w wydarzeniu.

Co według Was wyszło dobrze? Z czego jesteście zadowoleni? Co Was najbardziej zaskoczyło? [min. 200 znaków]

Jesteśmy zadowoleni z realizacji projektu i samego głosowania. Cała społeczność szkolna, zarówno uczniowie jak i nauczyciele, przychylnie podchodzili do naszych działań. Wydarzenie budziło żywe zainteresowanie, były rozmowy na temat samych wyborów, ale także na temat Parlamentu Europejskiego, Unii Europejskiej i postulatów poszczególnych komitetów wyborczych. Realizacja projektu zaktywizowała społeczność szkolną i dała przestrzeń do dyskusji o ważnych dla nas sprawach.

Co było najtrudniejsze? Co chcielibyście zmienić przy organizacji kolejnych wyborów? [min. 100 znaków]

Przy organizacji kolejnych wyborów chcielibyśmy zaktywizować jeszcze większą część społeczności szkolnej, zachęcić każdego ucznia i każdą uczennicę do zainteresowania się tak ważnymi sprawami dla młodego pokolenia.


Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś