Zespół Szkół Ponadpodstawowych Ekologicznych w Zielonej Górze

REALIZACJA ZADANIA: "Szkolne wybory europejskie - RELACJA"

Dodano: 12.06.2024

0

0

W jaki sposób podzieliliście się zadaniami? Jakim wyzwaniom musieliście sprostać przed wyborami? Jak przygotowaliście miejsce do wyborów? [min. 500 znaków]

Na początku spotkaliśmy się i zrobiliśmy listę zadań do zrobienia, aby nie pogubić się w tym co mamy zrobić, oraz rozdzielić zadania pomiędzy członków komisji wyborczej. Zrobienie listy nie było dla nas wyzwaniem, dzięki naszej wyobraźni, chęci do realizowania projektu i wytrwałości. Każda osoba dostała swoje rzeczy do zrealizowania, które zostały spersonalizowane przez czynniki takie jak dojazdy do szkoły, większa wiedza o Unii lub zdolności artystyczne. Wyzwaniem dla nas stało się pogodzenie ze sobą sprawdzianów, kartkówek i zadań domowych, z projektem Młodzi głosują. 

Miejsce do wyborów było dla nas kluczowe, chcieliśmy wybrać miejsce dobrze dostępne w szkole, ale mało uczęszczane przez uczniów dzięki czemu mogliby w spokoju głosować bez obaw aby ktoś podglądał. Komisja wyborcza znajdowała się przy ławkach udekorowanych zielonym obrusem na których znajdowała się lista obecności uczniów oraz karty do głosowania. Obok komisji znajdowała się duża urna do głosowania zamknięta na kluczyk, który posiada nasza koordynatorka aby nikt nie mógł zobaczyć głosów. Na przeciwko komisji były cztery anonimowe stanowiska do głosowania, każdy rozdziały parawanem.

Opiszcie dzień wyborów, przebieg i liczenie głosów. W jaki sposób uczniowie i uczennice mogli głosować? Kiedy mogli głosować? [min. 300 znaków]

Z samego rana zajelismy przygotowane poprzedniego dnia stanowiska. Uczniowe przez caly dzień mieli możliwość glosowania, do wyborów przystępowali na przerwach. Kolejno podchodzili do naszego stanowiska, podpisywali się i udawali się do stolików, przy których anonimowo wypełniani karty wyborcze. Po skończonych wyborach urnę otworzyła koordynatorka i głosy zostały dwukrotnie przeliczone, następnie spisane.

Jak zachęcaliście społeczność szkolną do aktywnego udziału? Jak społeczność szkolna reagowała na wydarzenie? [min. 100 znaków]

Naszym sposobem na zachęcenie społeczności szkolnej do udziału w wyborach było przede wszystkim mówienie i informowanie o tym jak istotne jest to aby oddać swój głos, jak bardzo wpływa on na życie społeczeństwa obywatelskiego oraz doinformowanie uczniów w wszelkich kwestiach związanych z wyborami. Kolejnym sukcesywnym sposobem było tworzenie plakatów promocyjnych dzięki którym uczniowie podczas przerw mogli rzucić okiem na naszą pracę. Ostatnimi już sposobami na rozpromowanie przygotowywanego przez nas projektu było źródło najbardziej docierające do społeczności w tym wieku, a mianowicie poprzez media społecznościowe naszej szkoły tj. Instagram oraz Facebook. 

Z naszej strony reakcja społeczności była bardzo pozytywna, uczniowie bardzo chętnie brali udział w wyborach o czym świadczy frekwencja wynosząca prawie 75%.

Co według Was wyszło dobrze? Z czego jesteście zadowoleni? Co Was najbardziej zaskoczyło? [min. 200 znaków]

Podczas organizowania wyborów parlamentarnych w naszej szkole, zaangażowaliśmy się mocno w akcje promocyjną, którą ogłaszaliśmy poprzez odwiedzanie uczniów będących uprawnionymi do głosowania w trakcie ich godzin lekcyjnych oraz informowaniu ich, że mają możliwość oddania swojego głosu. Spotkało się to z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony uczniów jak i z wysoką frekwencją, co bardzo miło nas zaskoczyło. Były też wstawiane relacje na szkolnego Instagrama i rozwieszone plakaty zrobione przez nas, co dodatkowo nagłaśniło akcję. Z samego przebiegu wyborów jesteśmy bardzo zadowoleni. Skład komisji wyborczej był zgodny oraz zgrany. Wpłynęło to bardzo pozytywnie na naszą akcję.

Co było najtrudniejsze? Co chcielibyście zmienić przy organizacji kolejnych wyborów? [min. 100 znaków]

Nasza szkoła jest dość duża , co przekłada się też na wysoką ilość uczniów , dlatego uważamy że przypilnowanie i organizacja chętnych była najtrudniejsza. Natomiast były mniejsze rzeczy który sprawiły problem , na przykład to , że jest końcówka roku i nie zawsze mieliśmy czas aby pogodzić naukę z zadaniami z projektu. Też w jakimś stopniu utrudnieniem była papierologia.Ale dostaliśmy duże wsparcie i pomoc od koordynatorki projektu w naszej szkole.Uważamy że projekt wyszedł nam bardzo dobrze , natomiast jest rzecz do poprawy , w przyszłych projektach moglibyśmy szybciej zacząć organizowanie ,abyśmy mieli więcej czasu i nie musieli stresować się możliwością nie zdążenia.

Galeria zdjęć

Fotoreportaż - dodajcie opis do Waszych zdjęć [min. 500 znaków]

Zdjęcie 1- ukazuje proces tworzenia plakatu promocyjnego dla akcji młodzi głosują


Zdjęcie 2- pokazuje proces identyfikacji uczniów i podpisywania listy obecności na wyborach 


Zdjęcie 3- pokazuje jak wyglądały anonimowe stanowiska wyborcze przygotowane dla uczniów przez komisję wyborczą. 


Zdjęcie 4- pokazuje jak uczniowie oddawali swoje głosy do urny wyborczej.


Zdjęcie 5- pokazuje jak wyglądało stanowisko komisji. 


Zdjęcie 6- ukazuje to że w trakcie trwania wyborów uczniowie mieli możliwość skorzystania z latarnika wyborczego aby sprawdzić która z partii politycznych najbardziej pokrywa się z ich poglądami 


Zdjęcie 7- demonstruje proces otwierania urny wyborczej w celu podliczenia głosów. 


Zdjęcie 8- fotografia przedstawia jak wyglądała pierwsza faza liczenia głosów a mianowicie rozdzielania głosów na stosy oddane na tą samą partię i te które będą unieważnione.


Zdjecie 9- ukazuje liczenie głosów z poszczególnych stosów.


Zdjęcie 10- demonstruje dzień ogłoszenia do informacji publicznej wyników głosowania w naszej szkole.


Zdjęcia te wybraliśmy aby przeprowadzić czytelników przez cały proces przygotowania i przeprowadzenia głosowania zakańczając na podaniu dobinformacji dla społeczności szkolnej wyników.

Wideoesej - dodajcie link do filmu [min. 3 minuty]
https://youtu.be/eP48yU_bxYw?feature=shared
Informacje o projekcie "Młodzi głosują 2024" na Waszych stronach i w mediach

https://rzg.pl/385335/mlodzi-glosuja-akcja-edukacyjna-w-zespole-szkol-ekologicznych/.


https://www.facebook.com/share/p/qyLZV3UCcVq6ZGnv/?mibextid=WC7FNe



https://www.facebook.com/share/p/1zubxSchs5TnGnNN/?




https://www.facebook.com/share/J3tbMzzZ32EyKnF3/?mibextid=WC7FNe


Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś