WYBORY EUROPARLAMENTARNE W ZESPOLE SZKÓŁ nr 6 W RYBNIKU

REALIZACJA ZADANIA: "Szkolne wybory europejskie - RELACJA"

Dodano: 12.06.2024

0

0

W jaki sposób podzieliliście się zadaniami? Jakim wyzwaniom musieliście sprostać przed wyborami? Jak przygotowaliście miejsce do wyborów? [min. 500 znaków]

Komisja wyborcza w naszej szkole została powołana wśród chętnych uczniów klas licealnych i branżowych. Najpierw zapoznaliśmy się z regulaminem i harmonogramem akcji. Opiekun grupy we współpracy z samorządem szkolnym, zajął się poinformowaniem społeczności szkolnej poprzez wiadomości w e-dzienniku oraz przygotowaniem gazetki ze wszystkimi informacjami na korytarzu. Grupa zaplanowała logistycznie akcję, głównie miejsce do głosowania. Szkolny lokal wyborczy zlokalizowaliśmy w jednej z klas (sala nr 35), ze względu na jej wielkość (jedno z większych pomieszczeń w szkole).

Opiszcie dzień wyborów, przebieg i liczenie głosów. W jaki sposób uczniowie i uczennice mogli głosować? Kiedy mogli głosować? [min. 300 znaków]

Wybory zorganizowaliśmy 29 maja br., w godzinach 10.00-12.00. Uczniowie mogli głosować na przerwach i za pozwoleniem nauczycieli również w czasie lekcji. Komisja wyborcza przygotowała lokal wyborczy, stół prezydialny, instrukcje głosowania, listy uprawnionych do głosowania, flagi, urnę i miejsca do głosowania. Karty do głosowania zostały przeliczone i opieczętowane. Uczniowie mogli zagłosować po okazaniu legitymacji lub dowodu osobistego, tożsamość niektórych uczniów była potwierdzana przez nauczyciela. Po głosowaniu i zamknięciu lokalu wyborczego, komisja przystąpiła do liczenia głosów i sporządzono protokół z wyborów.

Jak zachęcaliście społeczność szkolną do aktywnego udziału? Jak społeczność szkolna reagowała na wydarzenie? [min. 100 znaków]

Uczniowie byli systematycznie informowani o naszej akcji, a szczególnie o zasadach głosowania, na korytarzu była przygotowana gazetka z informacjami. Informacje były podawane przez e-dziennik, media społecznościowe ) oraz poprzez umieszczanie informacji na naszej "tablicy wyborczej". Samorząd szkolny osobiście zachęcał do udziału w wyborach.

Co według Was wyszło dobrze? Z czego jesteście zadowoleni? Co Was najbardziej zaskoczyło? [min. 200 znaków]

Jesteśmy zadowoleni z tego, że nasza akcja mocno zainteresowała uczniów i chętnie i licznie uczestniczyli w wyborach. Zaskoczył nas pozytywny odbiór naszych działań, i to zarówno pośród uczniów, jak i nauczycieli. Określali to jako "żywą lekcję demokracji". To zainteresowanie przejawiło się również wysoką frekwencją (58%). Uczniowie młodszych roczników wyrażali chęć udziału w wyborach w ramach kolejnego projektu.

Co było najtrudniejsze? Co chcielibyście zmienić przy organizacji kolejnych wyborów? [min. 100 znaków]

Chętnie skorzystalibyśmy z materiałów edukacyjnych o programach poszczególnych partii, na które uczniowie mogliby oddać swój głos.

Informacje o projekcie "Młodzi głosują 2024" na Waszych stronach i w mediach

szkolny Facebook : https://www.facebook.com/share/p/CtqRwJhqcLfWZkaV/


Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś