Wybory w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich.

REALIZACJA ZADANIA: "Szkolne wybory europejskie - RELACJA"

Dodano: 12.06.2024

0

0

W jaki sposób podzieliliście się zadaniami? Jakim wyzwaniom musieliście sprostać przed wyborami? Jak przygotowaliście miejsce do wyborów? [min. 500 znaków]

Młodzieżowe wybory do Parlamentu Europejskiego przeprowadzone zostały w naszej szkole 27 i 28 maja 2024 r. Wybory trwały przez dwa dni ze względu na to, że część uczniów naszej szkoły odbywa w tygodniu praktyki zawodowe. Opiekun naszej grupy we współpracy z panią z sekretariatu przygotował listy klas i wydrukował karty do głosowania i protokół. Wspólnie powycinaliśmy karty do głosowania. Nikola przygotowała w oparciu o materiały CEO prezentację, która po sprawdzeniu przez opiekuna była wyświetlana w tygodniu poprzedzającym wybory na telewizorach w holu na każdym piętrze szkoły. W dniu wyborów otrzymaliśmy od opiekuna urnę do glosowania, a od pani kierownik przynieśliśmy flagi Polski i Unii Europejskiej oraz płótno, którym przykryliśmy stolik przy którym po złożeniu podpisu przy swoim imieniu i nazwisko przez kolegów i koleżanki wydawaliśmy karty do głosowania. Nasz opiekun udzielił nam również instrukcji jak powinny przebiegać wybory i w jaki sposób wypełnić protokół wyborów.


Opiszcie dzień wyborów, przebieg i liczenie głosów. W jaki sposób uczniowie i uczennice mogli głosować? Kiedy mogli głosować? [min. 300 znaków]

Wybory trwały dwa dni. Uczniowie, którzy wyrazili chęć wzięcia udziału w wyborach mogli głosować podczas lekcji oraz przerw. W czasie lekcji Amelia wchodziła na zajęcia lekcyjne klas i zapraszała chętnych do pójścia na wybory. Arek pilnował, by chętni składali podpisy na listach przy swoich nazwiskach, a Zofia wydawała każdemu jedną kartę do głosowania. Nikola na przemian z Arkiem wykonywali dokumentację fotograficzną przebiegu głosowania. Po zakończeniu głosowania otworzyliśmy urnę wyborczą i wspólnie zliczyliśmy głosy, które otrzymały poszczególne komitety wyborcze, a następnie wypełniliśmy protokół. Na zakończenie zdaliśmy pani Dyrektor relację z przebiegu głosowania.


Jak zachęcaliście społeczność szkolną do aktywnego udziału? Jak społeczność szkolna reagowała na wydarzenie? [min. 100 znaków]

Aby poinformować społeczność szkolną o wyborach przygotowaliśmy prezentację poświęconą wyborom, która wyświetlana była na telewizorach na każdym piętrze szkoły. Ponadto informację o organizowanych wyborach przekazaliśmy przedstawicielom klas podczas zebrania samorządu uczniowskiego 16 maja. Opiekun Samorządu Uczniowskiego pan Tomasz na lekcjach historii zachęcał w tygodniu wyborczym do odpowiedzi na 25 stwierdzeń zawartych w Latarniku Wyborczym. Społeczność uczniowska pozytywnie zareagowała na wybory. Dzięki Latarnikowi Wyborczemu większość kolegów wiedziała na jaki komitet oddać swój głos.


Co według Was wyszło dobrze? Z czego jesteście zadowoleni? Co Was najbardziej zaskoczyło? [min. 200 znaków]

Zadowoleni jesteśmy z tego, że wybory przebiegły sprawnie. Większość uczniów znała procedury obowiązujące podczas wyborów, chociaż niektórym trzeba było tłumaczyć zasady oddawania głosów tak , by głos był ważny.


Co było najtrudniejsze? Co chcielibyście zmienić przy organizacji kolejnych wyborów? [min. 100 znaków]

Najtrudniejsze było zliczenie głosów i wypełnienie protokołu. Głosy liczyliśmy trzy razy i dopiero za trzecim razem wszystko nam się zgodziło. Wybory przebiegły sprawnie, więc nic nie zmienialibyśmy przy organizacji wyborów.



Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś