Europosłowie demokratycznie wybrani... w ZS nr3 w Łukowie

REALIZACJA ZADANIA: "Szkolne wybory europejskie - RELACJA"

Dodano: 14.06.2024

0

0

W jaki sposób podzieliliście się zadaniami? Jakim wyzwaniom musieliście sprostać przed wyborami? Jak przygotowaliście miejsce do wyborów? [min. 500 znaków]

Naszą przygodę z projektem ,,Młodzi głosują” rozpoczęliśmy od zebrania zespołu oraz wysłania zgłoszeń. Następnie wybraliśmy zadania, które chcieliśmy zrealizować. Podzieliliśmy się zadaniami podczas burzy mózgów. Pełni pomysłów postanowiliśmy przeprowadzić akcję informacyjna i propagującą uczestnictwo w wyborach do a lamentu europejskiego. Pełni pomysłów ruszyliśmy do pracy. Wykonywaliśmy plakaty, ulotki i tablice informacyjne. Szukaliśmy informacji o instytucjach UE, dobrych i trudnych stronach członkostwa.

Mieliśmy możliwość uczestnictwa w szkoleniu om-line, z którego czerpaliśmy wiedzą i dobre rady. Zostały również w naszej szkole przeprowadzone lekcje na temat "Co nam daje Unia Europejska i jak to wykorzystać? oraz na temat :Ile waży jeden głos/" przez koordynatora.

Tydzień przed wyborami młodych sporządziliśmy listy osób uprawnionych do glosowania. Wydrukowaliśmy, wycięliśmy i pieczętowaliśmy karty wyborcze. A następnie przygotowaliśmy odpowiednio lokal, własnoręcznie wykonaliśmy urnę, parawany do głosowania oraz odpowiednie miejsca i stanowiska komisji.

Ze względu na dużą ilość osób uprawnionych do głosowania prawie 600, podzieliliśmy listy klasami i kolejnością z dziennika. Ten system dał nam możliwość uniknięcia kolejek i sprawie przeprowadzenie głosowania..

Opiszcie dzień wyborów, przebieg i liczenie głosów. W jaki sposób uczniowie i uczennice mogli głosować? Kiedy mogli głosować? [min. 300 znaków]

Wszystko odbyło się zgodnie z planem. Osobom głosującym podobały się wybory, były one zadowolone, że mogły wziąć w tym udział. Uważam, że to wydarzenie było udanym i pouczającym wydarzeniem. Młode osoby mogły dowiedzieć się w praktyce jak wyglądają takie wybory. Poznali oni również lepiej procedury wyborcze. A przeprowadzone lekcje dodatkowo pomogły zwiększyć świadomość wyborczą. 

Lokal wyborczy w naszej szkole funkcjonał 29 maja, z tego względu, ze 28 maja były zebrania z Rodzicami i chcieliśmy uniknąć bałaganu. W śro 29 maja br. w godzinach 8:30 – 15:00  pod czujnym okiem szkolnej komisji wyborczej. Uczestnicy po potwierdzeniu swojej tożsamość będą mogli uczestniczyć w symulacji wyborów parlamentarnych i jednocześnie odpowiedzieć na pytania w ramach symulacji referendum młodych.


Jak zachęcaliście społeczność szkolną do aktywnego udziału? Jak społeczność szkolna reagowała na wydarzenie? [min. 100 znaków]

Do uczestnictw w wyborach zachęcaliśmy poprzez akcję informacyjną;

  • gazetki ścienne na korytarzu głównym;
  • plakaty z hasłami pro wyborczymi wywieszone w szkole;
  • informację na dzienniku elektronicznym,
  • lekcje z koordynatorem,
  • informacje od komisji przekazywana poszczególnych klasach o możliwości oddania swojego głosu i zasadach głosowania, tak aby głos był ważny.


Co według Was wyszło dobrze? Z czego jesteście zadowoleni? Co Was najbardziej zaskoczyło? [min. 200 znaków]

Zadowoleni jesteśmy z naszej współpracy.

Podczas akcji zadbaliśmy o nasz wygląd zewnętrzny, poczuliśmy się dorośli i odpowiedzialni, a zarazem dorośliśmy.

Widzieliśmy, ze młodzieży podobała się akcja. My sami zintegrowaliśmy się, współdziałaliśmy ze sobą i uzupełnialiśmy się na wzajem.

Zobaczyliśmy na czym polegają wybory dorosłych.

Możliwość decyzji spowodowała, że poczuliśmy się ważni i odpowiedzialni.

Co było najtrudniejsze? Co chcielibyście zmienić przy organizacji kolejnych wyborów? [min. 100 znaków]

Trudne było przełamanie swoje nieśmiałości i wyjście do naszych kolegów, niektórych nam nieznanych.

Początkowo obawialiśmy się, czy wszystko zdążymy podliczyć i czy nie będzie żadnych niespodzianek, ale jest to w naszej szkole już druga edycja "Młodzi Głosują" w tym roku szkolny, stąd też zdawaliśmy sobie sprawę jak taki projekt wygląda.

Galeria zdjęć

Fotoreportaż - dodajcie opis do Waszych zdjęć [min. 500 znaków]

Zdjęcie nr 1 - młodzieżowa komisja wyborcza,

Fotografie nr 2 i 3 - praca komisji wyborczej,

Zdjęcia 4 - 6, 11,12- ukazują głosowanie młodzieży;

Zdjęcie 7 - zdejmowanie plomb z naszej urny;

Zdjęcie nr 8 - wysypywanie z urny kart wyborczych,

fotografia nr 9 - przeglądanie kart i segregowanie,

Zdjęcie nr 10 .- komisja przed pracą z koordynatorka;

Fotografia nr 13 i 14 - to wykonane przez nas u naszych kolegów plakaty, na tablicach informacyjnych

Informacje o projekcie "Młodzi głosują 2024" na Waszych stronach i w mediach

Zamieściliśmy informacje o naszym projekcie zarówno na stronie szkoły oraz przesłaliśmy do lokalnych mediów od razu po przeprowadzonych wyborach, dlatego nie umieściliśmy tam wyników głosowania.

Wyniki głosowani natomiast dodatkowo znalazły na tablicach ogłoszeń oraz na szkolnym Fb.

Oto link do naszego artykułu w lokalnych mediach https://lukow.tv/artykul/uczniowie-zs3-w-lukowie/1249382



Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś