Wybory w Liceo.
REALIZACJA ZADANIA: "Szkolne wybory europejskie - RELACJA"
W jaki sposób podzieliliście się zadaniami? Jakim wyzwaniom musieliście sprostać przed wyborami? Jak przygotowaliście miejsce do wyborów? [min. 500 znaków]
27 maja w Niepublicznym Liceum Ogólnokształcącym Liceo odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Max. Franek i Igor byli odpowiedzialni za przygotowanie lokalu i urny wyborczej. Opiekun grupy przygotował kai opieczętował karty wyborcze, które zostały przekazane Komisji w lokalu wyborczym. Od tego momentu Komisja odpowiadała za karty i cały przebieg wyborów. Opiekun wraz z trzema uczniami koordynatorami nadzorowali, aby wszystko przebiegało zgodnie z prawem. Nasza szkoła jest bardzo mała, więc nie było trudno przeprowadzić wybory czy rozpropagować je. Miejscem wyborów była mała salka obok jednej z klas. Tam ustawiliśmy urnę, stół dla Komisji oraz przygotowaliśmy miejsce do głosowania. Z tym też nie było żadnego problemu.
Opiszcie dzień wyborów, przebieg i liczenie głosów. W jaki sposób uczniowie i uczennice mogli głosować? Kiedy mogli głosować? [min. 300 znaków]
Dzień wyborów upłynął w uroczystej atmosferze, było zupełnie inaczej niż w zwykły dzień szkolny. Uczniowie z powaga odbierali karty wyborcze podpisując się na liście. Było poważnie, ale z uśmiechem. Wszyscy, którzy głosowali czuli się ważni, rozumieli co robią. Nikogo nie zmuszaliśmy do tego działania. Głosowanie odbywało się na 5 przerwach. W naszej szkole to wystarczyło, gdyż jest to szkoła mała.
Jak zachęcaliście społeczność szkolną do aktywnego udziału? Jak społeczność szkolna reagowała na wydarzenie? [min. 100 znaków]
Zachęcaliśmy do wyborów podczas rozmów, które odbywały się wcześniej, powiesiliśmy plakaty informacyjne o wyborach, które otrzymaliśmy od CEO, mieliśmy lekcje o Parlamencie Europejskim, na których rozmawialiśmy o tym, dlaczego udział w wyborach jest ważny i dlaczego powinniśmy traktować to zadanie poważnie.
Co według Was wyszło dobrze? Z czego jesteście zadowoleni? Co Was najbardziej zaskoczyło? [min. 200 znaków]
Bardzo fajna była atmosfera podczas wyborów. Mieliśmy pełne poparcie Dyrekcji. Zrobiliśmy super zdjęcia, pozostaną jako pamiątka po wydarzeniu. Bardzo jesteśmy zadowoleni ze sprawnego przebiegu wyborów i szybkiego zliczenia głosów. Zaskoczyło nas to, że pomimo informacji i zachęcania do udziału w wyborach, frekwencja wyniosła zaledwie 61 %. W naszej Szkole każda osoba , która nie głosowała, to duży odsetek, bo uczniów bez maturzystów zaledwie 49.
Co było najtrudniejsze? Co chcielibyście zmienić przy organizacji kolejnych wyborów? [min. 100 znaków]
W zasadzie nie mieliśmy trudności w przygotowaniu wyborów i ich przeprowadzeniu. Trochę zbyt szybko leciał czas przeznaczony na działania przedwyborcze, gdyż przeprowadzano matury i trochę dni odpadło z działań przedwyborczych. W przyszłości musimy popracować bardziej nad frekwencją.
Informacje o projekcie "Młodzi głosują 2024" na Waszych stronach i w mediach
Umieściliśmy informację i krótki opis na stronie szkoły https://www.liceo.edu.pl/ oraz na Facebook. . Na Fb była też wcześniej informacja, ż Liceo szykuje się do wyborów, napisaliśmy tam informację o całej akcji, daliśmy link do informacji na stronie "Młodzi głosują."
Brak dodanych komentarzy.
Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś