Wybory w szkole
REALIZACJA ZADANIA: "Szkolne wybory europejskie - RELACJA"
W jaki sposób podzieliliście się zadaniami? Jakim wyzwaniom musieliście sprostać przed wyborami? Jak przygotowaliście miejsce do wyborów? [min. 500 znaków]
Nasza ekipa składała się z uczniów klasy trzeciej oraz pierwszej. Klasa trzecia tym razem odpowiadała za część edukacyjno- informacyjną (np. przygotowując plakaty, informacje do szkolnych mediów); uczniowie klasy pierwszej siedzieli w Komisji, liczyli głosy.
Podobnie, jak w poprzednich wyborach ustaliliśmy, że głosowanie odbywać się będzie na przerwach, na korytarzu przed salą 123. Miejsce jest jednocześnie odosobnione (załomek korytarza) ale dobrze widoczne i dostępne (1 piętro, wszyscy przechodzą w pobliżu). Powiesiliśmy plakaty, a w dniu wyborów strzałki prowadzące do lokalu wyborczego.
Opiszcie dzień wyborów, przebieg i liczenie głosów. W jaki sposób uczniowie i uczennice mogli głosować? Kiedy mogli głosować? [min. 300 znaków]
Spotkaliśmy się przed godziną ósmą. Zostało przygotowane miejsce do głosowania (korytarz przed salą 123), ustawiona urna, miejsca dla wyborców rozlepione strzałki kierujące do lokalu wyborczego. Wybory zaczęły się od ósmej i trwały do 15:30. Uczniowie głosowali na przerwach, choć zdarzali się wyborcy którzy głosowali podczas lekcji.
Po zakończeniu głosowania, uroczyście otworzyliśmy urnę i zaczęło się liczenie głosów. Nie było trudne, ale wywoływało olbrzymie emocje i komentarze wobec uzyskanych wyników.
Jak zachęcaliście społeczność szkolną do aktywnego udziału? Jak społeczność szkolna reagowała na wydarzenie? [min. 100 znaków]
Na kilka dni przed wyborami w szkole pojawiły się plakaty, zarówno te które dostaliśmy do CEO, jak i wykonane samodzielnie. W dzień wyborów szkolny radiowęzeł informował na każdej przerwie o wyborach i zachęcał do udziału w nich. Tego dnia uczniowie zaangażowani w projekt przeszli się po klasach przypominając i zachęcając do aktywności wyborczej.
Co według Was wyszło dobrze? Z czego jesteście zadowoleni? Co Was najbardziej zaskoczyło? [min. 200 znaków]
Sam fakt odbycia się wyborów w szkole nas bardzo cieszy. Sporo satysfakcji sprawiała praca w Komisji Wyborczej, emocje związane z liczeniem głosów. Zaskoczeń było kilka. Pierwsze dość smutne - niska frekwencja, pomimo dość intensywnej kampanii profrekwencyjnej. Było trochę osób, które zapomniały legitymacji czy innego dowodu tożsamości ale sporo twierdziło, że nie ma ochoty głosować. Drugie zaskoczenie to głosy nieważne - znowu pomimo dokładnych i częstych tłumaczeń samych procedur wyborczych. Nie było ich dużo, ale były.
Co było najtrudniejsze? Co chcielibyście zmienić przy organizacji kolejnych wyborów? [min. 100 znaków]
Pogodzenie się z nikłą frekwencją wyborczą - pomimo naprawdę dużego wysiłku aby zachęcić do wyborów.
Chcemy więcej czasu na zorganizowanie debaty, bo choć były już wyznaczone drużyny i temat (mieliśmy dyskutować o wychodzeniu Polski z UE) to nie udało się jej zorganizować.
Galeria zdjęć
Fotoreportaż - dodajcie opis do Waszych zdjęć [min. 500 znaków]
Na zdjęciach widać sam moment głosowania, liczenie głosów oraz szanowną Komisję Wyborczą.
Brak dodanych komentarzy.
Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś