Młodzi Głosują 2024

REALIZACJA ZADANIA: "Szkolne wybory europejskie - RELACJA"

Dodano: 14.06.2024

0

0

W jaki sposób podzieliliście się zadaniami? Jakim wyzwaniom musieliście sprostać przed wyborami? Jak przygotowaliście miejsce do wyborów? [min. 500 znaków]

Na początku zapoznaliśmy się z materiałami CEO, z "Przewodnikiem projektowym Młodzi głosują 2024" - Jak przeprowadzić wybory? Na zasadzie burzy mózgów wypisaliśmy zadania do zrealizowania. Każdy z nas ma jakieś talenty i umiejętności, wie co potrafi. Wiedzieliśmy, jaką funkcję chcielibyśmy wykonywać i do takiej się zgłaszaliśmy. Pani podjęła ostateczną decyzję i przypisała zadania. Przed wyborami było wiele wyzwań jak np. przygotowanie miejsca do głosowania czy stworzenie gazetek, które zostały następnie wyeksponowane na szkolnym korytarzu, i które każdy uczeń mógł przeczytać. Przygotowaliśmy gazetki ścienne poświęcone uprawnieniom PE, oraz innym instytucjom UE,a także prezentujące programy Komitetów Wyborczych. Nie zawsze było łatwo. Podczas przygotowywania miejsca do głosowania towarzyszyła nam energia i radość, ponieważ mieliśmy wziąć udział w tak ważnym przedsięwzięciu. Na samym początku ustawiliśmy stoły dla komisji wyborczej, i przygotowaliśmy miejsca do oddania głosu tak, aby zapewnić tajność głosowania.

Wybory odbyły się w szkolnej świetlicy. Na drzwiach przyczepiliśmy kartkę ze składem Szkolnej Komisji Wyborczej oraz instrukcję jak głosować, aby głos był ważny. Przynieśliśmy urnę do głosowania, na ścianie zawisło godło Polski, a na stole postawiliśmy flagi EU i Polski.

Opiszcie dzień wyborów, przebieg i liczenie głosów. W jaki sposób uczniowie i uczennice mogli głosować? Kiedy mogli głosować? [min. 300 znaków]

Wybory w naszej szkole odbyły się 27 mają. Wcześniej przygotowaliśmy listy osób uprawnionych do głosowania. Wydrukowaliśmy protokół, karty do głosowania i przybiliśmy na nich pieczątki naszej szkoły. W dniu wyborów umieściliśmy plomby na urnie, przynieśliśmy karty do głosowania oraz protokół. Szkolna Komisja Wyborcza zajęła miejsce za stołem. W tym momencie sala była gotowa na wpuszczenie wyborców. Uczniowie mogli głosować przed lekcjami, w trakcie przerw oraz na pierwszej i drugiej godzinie lekcyjnej. Po podpisaniu listy każdy wyborca dostał kartę do głosowania. Zapewniliśmy odpowiednie warunki, aby uczniowie mogli głosować tajnie, bez obaw, że ktoś zobaczy na kogo został oddany głos. Po zakończenie głosowania, plomby zostały zdjęte, urna otwarta, a karty wysypane na stół. Komisja przystąpiła do liczenia głosów. Wszystko było policzone kilkukrotnie, wiec nie ma szans na pomyłkę. Komisja uzupełniła protokół, a następnie wprowadziliśmy wyniki naszych szkolnych wybory na platformę CEO. Szkolna Komisja Wyborcza została zobowiązana do ujawnienia wyników wyborów dopiero po wyborach dla dorosłych obywateli, tzn. po 9 czerwca.

Jak zachęcaliście społeczność szkolną do aktywnego udziału? Jak społeczność szkolna reagowała na wydarzenie? [min. 100 znaków]

Przygotowaliśmy gazetki ścienne poświęcone uprawnieniom PE, oraz innym instytucjom UE,a także prezentujące programy Komitetów Wyborczych. Zostały one wyeksponowane na szkolnym korytarzu, aby które każdy uczeń mógł je przeczytać. Zachęcaliśmy do zapoznania się z programami, aby każdy świadomie wziął udział w wyborach.

Co według Was wyszło dobrze? Z czego jesteście zadowoleni? Co Was najbardziej zaskoczyło? [min. 200 znaków]

Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszych działań. Cieszymy się bardzo, że aż tyle uczniów wzięło udział w tym przedsięwzięciu i oddało swój głos. Bardzo dobrze wyszły nam lekcje, które przygotowaliśmy dla młodszych dzieci. Najbardziej podczas projektu zaskoczyło nas zaangażowanie uczniów.

Co było najtrudniejsze? Co chcielibyście zmienić przy organizacji kolejnych wyborów? [min. 100 znaków]

Nie zdawaliśmy sobie, że realizacja projektu wiąże się z takim ogromem pracy. Trzeba było zadbać o każdy szczegół. Wszystko dokładnie przemyśleć, zaplanować, podzielić się zadaniami. I pilnować terminów. Jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia.

Informacje o projekcie "Młodzi głosują 2024" na Waszych stronach i w mediach

https://www.facebook.com/share/p/1oMccNSKfAVgXpJG/


Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś