Wybory to ważna sprawa!

REALIZACJA ZADANIA: "Szkolne wybory europejskie - RELACJA"

Dodano: 14.06.2024

0

0

W jaki sposób podzieliliście się zadaniami? Jakim wyzwaniom musieliście sprostać przed wyborami? Jak przygotowaliście miejsce do wyborów? [min. 500 znaków]

W ramach akcji “Młodzi głosują”, we współpracy z nauczycielem-opiekunem, zapoznaliśmy się z “Przewodnikiem projektów dla uczestników i uczestniczek” od Organizatorów. Następnie opracowaliśmy harmonogram działań dostosowany do specyfiki naszej szkoły. Naszym głównym celem było odpowiednie zorganizowanie wyborów w szkole zgodnie z obowiązującymi zasadami, przygotowanie lokalu wyborczego oraz zmotywowanie jak największej liczby uczniów do udziału w głosowaniu. Zdecydowaliśmy się spisać wszystkie kluczowe zadania, a następnie przydzielić role oraz zastanowić się, kto w szkole może nam pomóc w ich realizacji. Kolejnym krokiem było przygotowanie lokalu wyborczego. Musieliśmy przygotować salę, co obejmowało ustawienie stołów, przygotowanie tabliczek, sporządzenie list osób uprawnionych do głosowania, wydrukowanie kart do głosowania oraz przyniesienie urny wyborczej. Dodatkowo oznaczyliśmy lokal wyborczy z zewnątrz, aby każdy mógł łatwo znaleźć miejsce głosowania.



Opiszcie dzień wyborów, przebieg i liczenie głosów. W jaki sposób uczniowie i uczennice mogli głosować? Kiedy mogli głosować? [min. 300 znaków]

Dla komisji dzień rozpoczął się dość wcześnie, żeby przygotować klasę. Aby zagłosować, każdy podchodził do komisji, a następnie otrzymywał kartę wyborczą. Uczniowie mieli możliwość głosowania od 13 do lekcyjnej18.

Po zakończeniu głosowania, komisja wyborcza, uroczyście otworzyła urnę i rozpoczęła liczenie głosów. Proces ten odbywał się pod nadzorem nauczyciela-opiekuna, aby zapewnić jego uczciwość i rzetelność. Liczenie głosów było emocjonującym momentem, wywołującym wiele komentarzy i dyskusji wśród uczniów. Każdy głos był skrupulatnie zliczany i rejestrowany.

Aby uniknąć pomyłki, wszystkie głosy zostały przeliczone dwukrotnie.


Jak zachęcaliście społeczność szkolną do aktywnego udziału? Jak społeczność szkolna reagowała na wydarzenie? [min. 100 znaków]

Na korytarzu zawisły plakaty zachęcające uczniów do aktywnego udziału w głosowaniu, mające na celu uświadomienie istoty uczestnictwa w wyborach. Pani Łucja przeprowadziła

zajęcia poświęcone wyborom i Europarlamentowi. Społeczność szkolna wykazała się zainteresowaniem i zaangażowaniem w to wydarzenie. Dzięki dobrze zorganizowanej pracy i udało się sprawnie przeprowadzić wybory. Całe wydarzenie przebiegło zgodnie z planem, a uczniowie nie tylko mieli okazję wziąć udział w symulacji wyborów, ale również zdobyli cenną wiedzę.


Co według Was wyszło dobrze? Z czego jesteście zadowoleni? Co Was najbardziej zaskoczyło? [min. 200 znaków]

Wszystko było świetnie przygotowane. Organizacja całego wydarzenia stała na wysokim poziomie. Dzięki odpowiedniemu doinformowaniu uczniów wiadomo było, jak przebiegać będą wybory i że samo głosowanie dotyczyć będzie komitetów wyborczych, a nie konkretnych nazwisk kandydatów.

Na terenie szkoły rozwieszono także informacje o Parlamencie Europejskim i komitetach oraz wskazówki jak należy zaznaczyć dany komitet na karcie do głosowania, tak aby głos był ważny. Dzięki dobrze zorganizowanej pracy i zaangażowaniu uczniów udało się sprawnie przeprowadzić wybory. Całe wydarzenie przebiegło zgodnie z planem, a uczniowie nie tylko mieli okazję wziąć udział w symulacji wyborów, ale również zdobyli cenną wiedzę na temat funkcjonowania demokratycznych procesów oraz instytucji Unii Europejskiej.



Co było najtrudniejsze? Co chcielibyście zmienić przy organizacji kolejnych wyborów? [min. 100 znaków]

Największym wyzwaniem było zmotywowanie uczniów do udziału w symulacji wyborów. Było to kluczowe, aby cała inicjatywa była udana. Pracowaliśmy nad tym poprzez różnorodne kampanie informacyjne, plakaty oraz osobiste zachęcanie uczniów do udziału. Mimo szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej i promocyjnej, przekonanie wszystkich uczniów do aktywnego udziału w głosowaniu było wyzwaniem. Niektórzy uczniowie byli sceptyczni lub niezainteresowani tematem wyborów, co wymagało od nas dodatkowych wysiłków w zakresie ich motywowania .Przy organizacji tej akcji największą obawę stanowiło to czy wszystkie głosy będą ważne i frekwencja. Na szczęście większość głosów była ważna i obecność przy urnie wyborczej też była satysfakcjonująca.


Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś