Młodzi głosują 2024

Młodzi głosują - wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

Zorganizujcie debatę i szkolną symulację wyborów!

 

Tegoroczny projekt w „Młodzi głosują” wiąże się z wyborami do Parlamentu Europejskiego 2024

Uczestniczki i uczestnicy, poprzez własne działania, dowiedzą się więcej o roli Parlamentu Europejskiego, zrozumieją jak Unia Europejska wpływa na nasze codzienne życie i poznają jak obywatelki i obywatele mogą partycypować w europejskiej demokracji. Cała społeczność uczniowska zyska okazję, by tak jak dorośli, oddać głos na kandydujące ugrupowania polityczne i dać znać o swoich poglądach.

Od 1995 roku w projektach „Młodzi głosują” wzięło udział kilka tysięcy szkół a ponad 3 miliony uczniów zagłosowało w szkolnych wyborach. Dołącz do nich już dziś!

ZAPISZ SIĘ

W tygodniu przed otwarciem lokali wyborczych grupa uczestników i uczestniczek przeprowadzi symulację wyborów w szkole. Zrobi to pod opieką nauczyciela i ze wsparciem dostarczonych przez nas poradników, materiałów oraz wskazówek.

Prócz wsparcia w przeprowadzeniu szkolnych wyborów, „Młodzi głosują” to także:

 • webinaria, które przygotują nauczycieli do działania,
 • ciekawe scenariusze zajęć, które łączą przekazywanie wiedzy zgodnej z programami HiTu i WOSu z angażującymi narzędziami edukacyjnymi,
 • materiały i poradniki dla uczestników projektu, które pozwalają przeprowadzić rozwijającą debatę o tematach ważnych dla młodych ludzi.
   

Jak to działa?

Zespoły i nauczyciel realizują następujące zadania:

UCZNIOWIE I UCZENNICE

Zadanie obowiązkowe:

Organizacja szkolnej symulacji wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024 i dodanie relacji z wyborów na platformę Młodzi głosują.

Przed rozpoczęciem damy Wam przewodnik z opisem sposobów przeprowadzania wyborów szkolnych. Pozwoli Wam to na samodzielność w działaniu, którą oprzecie na przesłanych przez nas wzorach protokołów i kart wyborczych.

Zadanie dodatkowe: 

Organizacja debaty o tematach ważnych dla młodych i relacja z debaty na platformę Młodzi głosują. 

Udostępnimy Zespołom:

 • poradnik prowadzenia debaty,
 • listę proponowanych tematów,
 • narzędzia do merytorycznego przygotowanie się do debaty.

Przed debatami przeprowadzimy webinarium, na którym pomożemy Wam przygotować pasjonującą i merytoryczną debatę na forum szkoły lub poza szkołą. 

Spośród Zespołów, które zorganizują debatę rozlosujemy nagrody (m.in. czerwcową wycieczkę na organizowany przez nas Festiwal Demokracji).

NAUCZYCIEL(KA)-KOORDYNATOR(KA)

Zadanie obowiązkowe: 

Przeprowadzenie min. 3 godzin lekcyjnych na podstawie naszych scenariuszy oraz dodanie krótkiego sprawozdania z przeprowadzonych zajęć na platformę Młodzi głosują. Tematy scenariuszy to:

 • Jak obywatele mogą wpływać na UE? O demokratycznej partycypacji w Unii, 
 • Jak Unia wpływa na nasze codzienne życie? O roli Parlamentu Europejskiego i innych instytucji europejskich,
 • Scenariusz lekcyjnej mini-debaty o palących problemach UE
 • i inne…

Zadanie dodatkowe: 

Udział w webinariach, podczas których wesprzemy Cię w realizacji lekcji i prowadzeniu Zespołu organizującego wybory.

 

CHCĘ WZIĄĆ UDZIAŁ!

 

Jak się zgłosić?

Do udziału zapraszamy wszystkich nauczycieli i wszystkie nauczycielki ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. 

W szczególności polecamy „Młodzi głosują” tym, którzy uczą WOS-u, HiT-u lub opiekują się samorządem uczniowskim.

Gdy zapiszesz się do projektu staniesz się koordynatorem/koordynatorką Zespołu, który prócz Ciebie powinien liczyć od 3 do 12 uczniów i uczennic w wieku 13-19 lat. 

Zespół możesz skompletować już teraz lub zrobić to w przeciągu nadchodzących tygodni.

Razem jako Zespół otrzymacie dostęp do dedykowanej projektowi platformy i wspólnie będziecie odpowiadać za organizację szkolnych wyborów i debaty. Nie oznacza to, że do poszczególnych działań nie mogą być zaangażowani inni uczniowie i uczennice – jak najbardziej do tego zachęcamy!

Zanim się zgłosisz, zadbaj o zgodę dyrektora na udział szkoły w projekcie

Z jednej szkoły zgłosić można tylko jeden Zespół.

ZGŁOŚ SZKOŁĘ


Przed zgłoszeniem zapoznaj się z Regulaminem projektu.
 


Uczennice i uczniowie mają głos – pozwól go usłyszeć!

 

 

Twórca i organizator programu
Centrum Edukacji Obywatelskiej jest największą polską organizacją pozarządową działającą w sektorze edukacji. Od 30 lat zmieniamy polską szkołę i konsekwentnie pracujemy na rzecz tego, by młodzi ludzie uczyli się mądrzej i ciekawiej, a praca nauczycieli i nauczycielek oraz dyrektorów i dyrektorek była bardziej efektywna i satysfakcjonująca. Wprowadzamy do szkół nowoczesne metody nauczania oraz ocenianie kształtujące. Prowadzimy programy, które pomagają młodym ludziom zrozumieć świat, rozwijają krytyczne myślenie, wiarę we własne możliwości, uczą przedsiębiorczości i odpowiedzialności, zachęcają do angażowania się w życie publiczne i działania na rzecz innych. Więcej informacji na stronie: www.ceo.org.pl.