Symulacja szkolnych wyborów do Parlamentu Europejskiego

REALIZACJA ZADANIA: "Szkolne wybory europejskie - RELACJA"

Dodano: 02.06.2024

0

0

W jaki sposób podzieliliście się zadaniami? Jakim wyzwaniom musieliście sprostać przed wyborami? Jak przygotowaliście miejsce do wyborów? [min. 500 znaków]

 

Koordynatorami akcji byli uczniowie klasy 8, którzy spośród siebie wybrali Komisję Wyborczą. Uczniowie podzieli się na grupy. Każda z nich miała inne zadania: drukowanie i podbijanie pieczątką szkoły kart do głosowania, przygotowanie listy wyborców, przygotowywanie sali na wybory, rozwieszanie plakatów informujących o wyborach. Największym wyzwaniem było zaciekawienie uczniów klasy 6 i 7 pójściem na wybory. W tym celu przygotowaliśmy akcję profrekwencyjną. Szkolny lokal wyborczy został przygotowany w świetlicy szkolnej, wcześniej przygotowano urnę, stolik dla komisji oraz stoliki dla głosujących zapewniające tajność głosowania. 

Opiszcie dzień wyborów, przebieg i liczenie głosów. W jaki sposób uczniowie i uczennice mogli głosować? Kiedy mogli głosować? [min. 300 znaków]

Wybory zaczęły się o godzinie 9:40. W Szkolnej Komisji Wyborczej zasiedli uczniowie klasy 8, którzy wcześniej przygotowali listy wyborców, urnę oraz karty do głosowania. Wybory odbywały się na przerwach i były dobrowolne, kto chciał to szedł głosować, pokazując wcześniej Komisji szkolną legitymację, następnie podpisywał się na liście wyborców oraz pobierał kartę do głosowania. Po zagłosowaniu wrzucał ją do zaplombowanej urny. Po zakończeniu głosowania Komisja podliczyła głosy i wypełniła protokół wyborów. 

Jak zachęcaliście społeczność szkolną do aktywnego udziału? Jak społeczność szkolna reagowała na wydarzenie? [min. 100 znaków]

Na szkolnym korytarzu rozwieszone zostały plakaty zachęcające do głosowania oraz informujące o terminie oraz zasadach głosowania. Dodatkowo wybrani uczniowie klasy 8 dzień przed wyborami przypomnieli kolegom i koleżankom z klas 6 i 7 o terminie symulacji wyborów. Głosowanie przebiegło sprawnie, uczniowie wykazali się entuzjazmem i większość poszła zagłosować. 


Co według Was wyszło dobrze? Z czego jesteście zadowoleni? Co Was najbardziej zaskoczyło? [min. 200 znaków]

Głosowanie przebiegło sprawnie i w miłej atmosferze. Uczniowie w lokalu wyborczym zachowywali się spokojnie. Jesteśmy zadowoleni z dość wysokiej frekwencji. Zaskoczyła nas to, że nie wszyscy uczniowie chcieli skorzystać z możliwości zagłosowania i poczucia się jak na prawdziwych wyborach. 

Co było najtrudniejsze? Co chcielibyście zmienić przy organizacji kolejnych wyborów? [min. 100 znaków]

Najtrudniejsze było samo przygotowanie wyborów, a w szczególności zachęcenie innych uczniów do świadomego zagłosowania. Uważamy, że symulacja była dobrze przygotowana i nic nie chcielibyśmy zmieniać przy kolejnych wyborach. 


Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś