Szkolne prawybory do Parlamentu Europekskiego

REALIZACJA ZADANIA: "Szkolne wybory europejskie - RELACJA"

Dodano: 15.06.2024

0

0

W jaki sposób podzieliliście się zadaniami? Jakim wyzwaniom musieliście sprostać przed wyborami? Jak przygotowaliście miejsce do wyborów? [min. 500 znaków]

Wybory przeprowadziliśmy 22.05 z uwagi na fakt, że musiały one odbyć się w środę, bo wtedy wszyscy są w szkole wszystkie klasy mają lekcje.

Wcześniej opiekun SU fakt ten zgłosił do dyrekcji. Przed wyborami zrobiliśmy spotkanie grupy projektowej, w skład której wchodziła też komisja wyborcza i opiekun mówił sposób przeprowadzenia wyborów. Musieliśmy przygotować karty do głosowania, a panie w sekretariacie wydrukowały nam listy klas. Wybory odbyły się jak podobne wydarzenia w łączniku w budynku nr 1, gdzie rozwiesiliśmy plakaty informując o wydarzeniu, a w dzień wyborów stanęła tu również urna.

Opiszcie dzień wyborów, przebieg i liczenie głosów. W jaki sposób uczniowie i uczennice mogli głosować? Kiedy mogli głosować? [min. 300 znaków]

W dzień wyborów przygotowaliśmy korytarz łącznika w budynku 1, gdzie stanęły stoliki do głosowania oraz stoły komisji wyborczej. Uczniowie mogli głosować od 9 do 13 wg harmonogramu razem z klasą lub indywidualnie. Harmonogram przygotowaliśmy, aby umożliwić głosowanie wszystkim i uniknąć bałaganu, że uczniowie zamiast na lekcje szli głosować. Klasy przychodziły na godzinach wychowawczych lub lekcjach historii, wos lub hit. Każdy po złożeniu podpisu na liście otrzymywał kartę do głosowania. Po zakończeniu głosowania komisja przeliczyła głosy i sporzadzila protokół.

Jak zachęcaliście społeczność szkolną do aktywnego udziału? Jak społeczność szkolna reagowała na wydarzenie? [min. 100 znaków]

W celu zachęcenie do głosowania nauczyciele historii zapraszali na zajęciach uczniów do wykonania ankiety w Latarnika Wyborczy. Na korytarzu i w mediach społecznościowych pojawiły się informacje o wyborach, Parlamencie Europejskim i samych wyborach do PE.

Społeczność różnie reagowała na same wybory. Większość jednak oddawała głos.

Co według Was wyszło dobrze? Z czego jesteście zadowoleni? Co Was najbardziej zaskoczyło? [min. 200 znaków]

Samo przeprowadzenie wyborów wyszło nam całkiem dobrze. Zaskakujące było małe jednak zainteresowanie samymi wyborami wśród uczniów, być może wynikało to z faktu, że większość z nich jest niepełnoletnia i nie ma jeszcze prawa głosowania. Poprzez nasze działania chcemy pokazać, że jest to ważne.

Co było najtrudniejsze? Co chcielibyście zmienić przy organizacji kolejnych wyborów? [min. 100 znaków]

Nie było najtrudniejszych rzeczy. Ciężko było utworzyć komisję, bo osoby, które wstępnie się zadeklarowaly potem musiały zostać na lekcjach.

Przy następnych wyborach musimy wcześniej po rozwieszać informację. I przejść po klasach, bo informacja w mediach nie zawsze dociera do wszystkich.

Informacje o projekcie "Młodzi głosują 2024" na Waszych stronach i w mediach

Linki do szkolnych mediów:

https://www.facebook.com/share/r/q5kcjadvJMTodN1t/

Informacja dotyczącą wyborów na szkolnym facebooku


Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś